Bir Karagöz Hacivat karikatürü

Balkan Savaşlarının devam etmekte olduğu bir dönem olan 1912 tarihli bu karikatürde, Karagöz ve Hacivat’ın arkadan seyretmekte oldukları ikiye ayrılmış bir kayık görmekteyiz.

Bir Karagöz Hacivat karikatürü

Zeynep Güngördü/ Dünya Bülteni - Tarih Dosyası


Osmanlı Türkçesiyle:

“ Aman Hacivat! Sandal parçalı imiş, İttihad bir tarafta Terakki diğer tarafta kaldı, denize düşen ( vâv-ı  âtıfa )’ ya bak! ”

KARAGÖZ DERGİSİ’NDEN BİR “DÖNEM” KARİKATÜRÜ

Balkan Savaşlarının devam etmekte olduğu bir dönem olan 1912 tarihli bu karikatürde, Karagöz ve Hacivat’ın arkadan seyretmekte oldukları ikiye ayrılmış bir kayık görmekteyiz. Bu kayığın sola ilerleyen parçası sadrazamlığa yeni getirilmiş olan Ahmed Muhtar Paşa’yı tasvir etmekte ve onun kayığının üzerinde terakki (ilerleme) yazmaktadır. Sağ tarafta ise İttihat ve Terakki politikacısı olan Mehmet Cavit ve Halil (Menteşe)’yi aynı kayığın içinde yani üzerinde İttihad yazılı olan parçada görüyoruz.  Sandal ortadan ikiye ayrılmadan önce üzerinde “ İttihat ve Terakki ” yazısı beraber bulunmaktaydı ama görüldüğü gibi artık sandalın ikiye ayrılmış dolayısıyla da “ve” yani (vav harfi) suya düşmüştür. Kürekler ise Ahmed Muhtar Paşa’nın elindedir ve suyun yönüne baktığımızda ise  Ahmed Muhtar Paşa hızla kürek çekerek ilerlemektedir.

 

Kaynaklar:

Tobias Heinzelmann,Osmanlı Karikatüründe Balkan Sorunu 1908-1914,çev.Türkis Noyan, Kitap yay.,İstanbul 2004.

Tobias Heinzelmann, Die Balkankriese in der Osmanischen Karikatur.

Resim: Karagöz, sayı 440,26 Ağustos 1912, s.1.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2011, 01:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
ela
ela - 6 yıl Önce

harika tavsiye ederim çok güzel bir site :)

banner39

banner36

banner37

banner35