banner15

BM'nin ihaneti: Srebrenica

Binlerce Müslüman Boşnakın öldürülmesine göz yuman Hollandalı askerlere “görevlerini zor şartlar altında yerine getirerek hizmet ettikleri için” madalya 2006 yılında madalya verilmişti.

BM'nin ihaneti: Srebrenica

Emre Gül/ Tarih Dosyası/ Dünya Bülteni

 

 
  

5 Temmuz 1995 Çarbamba gününden itibaren, Birleşmiş Milletler tarafından “güvenli bölge” ilan edilmiş olan “Srebrenica”ya saldırmaya başlayan Sırplar, BM’nin “durun” ültimatomu ve NATO’nun hava harekatına aldırış etmeyerek, 11 Temmuz 1995’te şehri ele geçirmişlerdi.

 BM Barış Gücü (UNPROFOR) sözcüsü Alexander Ivanko, “Bosna Sırp ordusunun Srebrenica’nın kontrolünü ele geçirdiğini ve güvenli bölgeden sorumlu Hollanda askerlerinin mevzilerini terk ettiklerini” (kaçtıklarını) açıklamış, Hollanda Savunma Bakanı Joris Voorhoeve de Hollandalı mavi berelilerin komutanının, kendilerinden 20 kat daha güçlü bir ateş gücü ile karşılaşınca, emrindeki askerlere mevzilerden çekilme (kaçma) emri verdiğini” belirtmişti. Fakat, Srebrenica’dan kaçan Hollandalı BM birliklerinin komutanı Thomas Karremans, “kenti terk etmeden önce Sırp Komutanı General Ratko Mladiç’le “askeri diplomasi gereği kadeh kaldırırken, BM’nin Sırplar önünde boyun eğdiğini ve Müslümanlara yapılan soykırımı görmezden geldiğini göstermişti.

 
  

Bunun ardından Sırplarca işgal edilen Srebrenica’da büyük bir etnik temizlik operasyonu başlatılmış ve operasyona bizzat Bosnalı Sırp Ordu Komutanı Ratko Mladiç komuta etmişti. Binlerce Müslüman Boşnağın öldürülmesine göz yuman Hollandalı askerlere “görevlerini zor şartlar altında yerine getirerek hizmet ettikleri için” madalya 2006 yılında madalya verilmiş, 2011 Mayıs’ında yakalanarak Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Savaş Suçları Mahkemesi’nde soykırım suçundan yargılanmaya başlanan Ratko Mladiç’in davası ise yine Mayıs 2012’de Hollandalı Yargıç Alphons Orie tarafından avukatların talebi üzerine “süresiz olarak” ertelenmişti.

 
  

Karikatür Kaynak: Cartoonstock.com

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35