Devletlerarası hukuk: Güçler savaşı

Türkiye, İngiltere ve Fransa arasında Üçlü ittifak yapıldı. Buna göre herkesin gücüne ve dişine göre birbirini yiyeceği savaşa, Akdeniz’in güvenliği tehlikeye girer ve Romanya ile Yunanistan saldırıya uğrarsa Türkiye’nin de katılması karara bağlandı.

Devletlerarası hukuk: Güçler savaşı

Emre Gül - Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

 
  

Çanakkale’ye karşı çıkamadılardı, bu çelik kaleye kim karşı çıkabilir ki!

1939 yılında II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte Türkiye her alanda çok zor bir duruma düştü. Hem bütün komşularının sürüklendiği savaşta kendini korumaya çalıştı, hem de olumsuz dünya koşullarında yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlara çözüm aramak zorunda kaldı. Bu ise hiç kolay olmadı. Çünkü Türkiye, savaş çıktığında bazı anlaşmalarda taraftı. (Türk-Sovyet Dostluk ve Saldırmazlık Antlaşması, Balkan Atlantı, Sadabad Paktı) İmzalanan bu anlaşmalarla iyi komşuluk ilişkileri pekiştirilirken, başka ülkenin sorunlarında tarafsızlık öngörülüyordu.

 

 
  

Hukuk-u düvel(Devletlerarası hukuk)

Türkiye’nin bu güven ortamında gördüğü en yakın tehlike, Akdeniz’de yayılma siyaseti güden İtalya idi. Bu sebeple Fransa ve İngiltere ile ilişkilerini geliştirmeye başladı. Bu yakınlaşmanın ilk sonucu 1936 yılında imzalanan Montreux Antlaşması oldu. II. Dünya Savaşı’ndan üç yıl önce imzalanan bu anlaşmayla İngiltere ve Fransa, Türk dış ticaretinde en fazla paya sahip olan Almanya’nın, Türkiye’yi kendi safına çekmesini önleme hedefi güttü.  Boğazların yeni statüsünden rahatsız olan Sovyetler Birliği ise savaş başlamadan önce Almanya ile anlaştı. Aniden ortaya çıkan bu yeni pakta karşı, 19 Ekim 1939’da Ankara’da Türkiye, İngiltere ve Fransa arasında Üçlü ittifak yapıldı. Buna göre herkesin gücüne ve dişine göre birbirini yiyeceği savaşa, Akdeniz’in güvenliği tehlikeye girer ve Romanya ile Yunanistan saldırıya uğrarsa Türkiye’nin de katılması karara bağlandı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 00:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35