banner39

banner35

Hitler, Türkiye'yi işgal etmek istemiş

Papen'e göre; Alman orduları kısa sürede Trakya ve Ege’yi ele geçirebilirdi fakat Türk piyadesinin direniş gücü de hesaba katılmalıydı. Neticede Hitler, bu planı erteleyerek ve Sovyetlere karşı saldırıya geçilmesi emrini vermişti. Türkiye’yi işgal hedefi ise Alman Dergisi Kladderadatsch’da böyle karikatürize edilmişti.

Tarihten Karikatürler 03.07.2013, 01:20 03.07.2013, 14:21
Hitler, Türkiye'yi işgal etmek istemiş

Emre Gül/ Tarih Dosyası/ Dünya Bülteni

Adolf Hitler’in en güvendiği kişilerden biri olan Alman donanma komutanı Von Reader, Sovyetler Birliği’ni Kafkasya’dan da sıkıştırabilmek için Türkiye’nin işgalini önermişti. 1940-1941 yıllarında gündeme gelen bu öneriyi gerçekleştirebilmek için planlar yapılmaya başlanmış, bu planlardan birinde, Trakya’dan saldırıya geçilerek sahil yoluyla İstanbul’a ulaşılması, oradan da süratle Anadolu’ya geçilmesine yer verilmişti. Alman Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı Albay Heusinger’in hazırladığı harekât planı ise çok daha ayrıntılıydı ve harita ve krokiler dışında Alman birliklerinin İstanbul’da nasıl konuşlanacağına kadar her şey yazılmıştı. Bir Alman alayının arşivlerinden ele geçirilen bu bilgiler Sovyetler Birliği’nin Ankara Büyükelçisi tarafından Türkiye’ye de iletilmişti. Açığa çıkan bu plan, Hitler’in Türkiye uzmanlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra askıya alınmıştı. Bunlardan biri de Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Von Papen’di. Ona göre; Alman orduları kısa sürede Trakya ve Ege’yi ele geçirebilirdi fakat Türk piyadesinin direniş gücü de hesaba katılmalıydı. Neticede Hitler,  bu planı erteleyerek ve Sovyetlere karşı saldırıya geçilmesi emrini vermişti. Türkiye’yi işgal hedefi ise Alman Dergisi Kladderadatsch’da böyle karikatürize edilmişti.

 
  

 

Kaynak: Yakın Tarihimiz

Yorumlar (1)
Ubeydullah Boztaş 4 yıl önce
Ne güzel Osmanlıda yıllarca hizmet vermiş katkıda bulunulmuş bence şu andan itibaren geliştirilip zamanında yaptığımız gimi gemiler yapsak gelişsek Dişardan gemi alacağımıza kendimiz yapsak ve hatta satsak!!
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?