banner15

Hitler'in önlenemez yükselişi

Yaptığı bu propaganda da Hitler, kapitalizmi reddediyor, Almanya’nın prangası olarak gördüğü Versay Antlaşması’nı yırtarak yeni, büyük ve muzaffer bir Almanya kurmayı vaat ediyordu

Hitler'in önlenemez yükselişi

Emre Gül- DÜnya Bülteni / Tarih Dosyası

Almanya’nın I. Dünya Savaş’ında uğradığı ağır yenilginin acıları ve savaşın olumsuz etkileri devam ederken Adolf Hitler, 1919’da Alman İşçi Partisi’ne girerek siyasete atıldı. Aynı yıl Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi Partisi) adını alan bu hareket içerisinde önemli bir yer edindi.

Weimar Cumhuriyeti olarak bilinen zayıf hükümete karşı bazı ordu mensuplarının da desteğiyle başarısız bir darbe girişiminde bulundu. 9 ay hapse mahkûm edilen Hitler, burada fikirlerini “Mein Kamf” (Kavgam) adlı kitapta topladı. Serbest kalışının ardından ise bu fikirleri hayata geçirebilmek için Nazi Partisi’ni yeniden örgütledi. Uğradığı seçim yenilgilerine rağmen iktidar hırsını hiçbir zaman kaybetmedi ve yürüttüğü propagandayla ses getirmeyi başardı.

Yaptığı bu propaganda da Hitler, kapitalizmi reddediyor, Almanya’nın prangası olarak gördüğü Versay Antlaşması’nı yırtarak yeni, büyük ve muzaffer bir Almanya kurmayı vaat ediyordu. Güçlü ve iyi bir hatip olan Hitler’in bu söylem ve hedefleri 1929’dan itibaren dünya çapında yaşanan ekonomik bunalımla birleşince, işsizler, gençler, alt ve orta sınıftan oluşan geniş Alman halkı arasında karşılık buldu. Naziler 1932 yılında yapılan seçimlerde %33 oy aldılar. Hitler, Alman meclisinde sayısal olarak en fazla sandalyeyi elde etmesine rağmen tek başına hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamadı. Siyasi istikrarsızlığa sürüklenen ülkede komünistlerin karşı devrim çalışmaları ve iç savaş çıkması ihtimali ile sanayi çevrelerinin baskısına dayanamayan Alman Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg, Hitler’i istemeyerek de olsa 30 Ocak 1933’te Katolik Merkez Partisi’yle kurulacak bir koalisyonla senelerden beri devam eden siyasi bunalımı çözmesi için şansölye olarak atadı. İstifa ederek Hitler’in yolunu açan eski şansölye Von Papen ise yardımcılığına getirildi. Böylece Hitler, 1945 yılında intihar edene dek kalacağı iktidara Paul von Hindenburg ve Von Papen’in omuzlarında taşınmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 13:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35