İsrail'i tanıyan Enver Sedat, 'Musa' olarak tasvir edilmişti

Enver Sedat’ın Arap dünyasında ihanet olarak algılanan İsrail ziyareti ise Türkiye basınında “barış için Kızıldeniz’i ikiye yararak geçen Musa” şeklinde karikatürize edilmişti.

İsrail'i tanıyan Enver Sedat, 'Musa' olarak tasvir edilmişti

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Mısır’ın darbeyle iktidara gelmiş Devlet Başkanlarından olan Enver Sedat, İsrail’le ülkesi arasındaki otuz yıllık savaşa son verme kararı aldı ve bu amaçla 19 Kasım 1977’de İsrail’e gitti. Ertesi gün İsrail Meclisi Knesset’e giden Enver Sedat “Toprağınız İsrail, Fırat’tan Nil’e Kadar” yazılı yaftanın altında 55 dakika tutan konuşmasını yaptı. Konuşmasında:

“Yakındoğu’daki savaş ve barış sorununda yükün büyük kısmını ve temel sorumluluğu omuzlarında taşıyan en büyük Arap ülkesinin  devlet başkanının, henüz savaş halindeyken ve otuz yılda yaşadığımız dört savaşın yaralarını sarmamışken, düşman toplaraklara gelmeye bildireceğini kimse hayal edemezdi…Daha önce de belirttiğim gibi, bu kararla ilgili olarak Arap ülkelerinin  ya da savaşmakta olan  devlet başkanları olan arkadaş ve kardeşlerimden hiçbirine danışmadım…Filistin sorununun tüm meselelerin merkezinde olduğunu kimse inkar edemez. Bugün dünyada hiç kimse, burada, İsrail’de olup da Filistin halkını yok sayanların, hatta bu halkın nerede yaşadığını kendilerine soranların  attıkları sloganları kabul etmeyecektir…Sizlere aşırılığı tanımayan ve oğulları(Müslüman, Hıristiyan ,Yahudi) saygı, sevgi ve hoşgörü içinde birlikte yaşayan Mısır halkının barış mesajlarını getirdim.” Dedi.

Baş başa ve heyetler arası olarak görüşmelerde bulunduktan sonra 21 Kasım 1977’de Mısır’a döndü. Bu ziyaret birçok Arap ülkesi için şok bir gelişmeydi. Bu ülkeler ziyareti “Arap ulusunun tarihine ve mücadelesine olduğu kadar Fi­listinlilerin haklarına da bir ihanet saymaktadı”lar. Bir yıl sonra Enver Sedat, Eylül 1978’de, ABD’de İsrail Başbakanı Menahem Begin’le, Başkan Jimmy Carter’in ev sahipliği yaptığı Camp-David Anlaşmalarını imzaladı. Bu icraatları sonucunda Menahem Begin ile birlikte 1978 yılı Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Enver Sedat’ın Arap dünyasında ihanet olarak algılanan İsrail ziyareti ise Türkiye basınında “barış için Kızıldeniz’i ikiye yararak geçen Musa” şeklinde karikatürize edilmişti.

 
  

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 00:31
banner53
YORUM EKLE

banner39