Kudüs'ün işgali İsrail sorununun bir parçasıydı

1949 yılının Aralık ayında Birleşmiş Milletler Kudüs’ün uluslararası statüde olmasına dair bir karar alınca, 13 Aralık’ta İsrail Başbakanı Ben Gurion bunun tatbik edilemeyeceğini söyleyerek Tel-Aviv’in zaten geçici başkent olduğunu ve İsrail Hükümet merkezinin Kudüs’e taşınacağını açıkladı

Kudüs'ün işgali İsrail sorununun bir parçasıydı

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

II. Dünya Savaşı’nın ardından Ortadoğu’daki siyasi durum değişti ve İngiltere ile Filistin Yahudileri arasında bir mücadele başladı. İngiltere, Filistin’e olan Yahudi göçünü durdurmak için çalışırken, Yahudi İrgun örgütü tam anlamıyla bir terörist gerilla savaşına girişti. Pazarlıklarda olduğu kadar güç kullanımında da başarısız olan İngiltere, 1947 yılının Şubat ayında meseleyi Birleşmiş Milletlere havale etti. Birleşmiş Milletler’de Filistin’in taraflar arasında bölüştürülmesi kararı çıkınca, plan Araplar tarafından reddedildi. Mayıs ayına gelindiğinde Yahudi lider Ben Gurion İsrail’in kuruluşunu ilan etti. İsrail devleti, hemen ertesi gün Mısır, Suriye ve Ürdün’ün oluşturduğu koalisyon güçleriyle savaşa girdi. Savaş sonunda İsrail, BM planında ön görülenden daha fazla toprağı işgal etti. Herhangi bir barış anlaşması imzalanmadı ve Kudüs, İsrail ile Ürdün Krallığı arasında fiilen bölüşüldü. Daha sonra 1949 yılının Aralık ayında Birleşmiş Milletler Kudüs’ün uluslararası statüde olmasına dair bir karar alınca, 13 Aralık’ta İsrail Başbakanı Ben Gurion bunun tatbik edilemeyeceğini söyleyerek Tel-Aviv’in zaten geçici başkent olduğunu ve İsrail Hükümet merkezinin Kudüs’e taşınacağını açıkladı. Bu tarihten sonra Kudüs’ün başkent olduğunu ileri süren İsrail yönetimleri böylece kendisine yeni bir sorun ihdas etmiş oldu. İsrail’in bu iddiası ise bir karikatüre böyle yansıdı.

İsrail gözlerini kapatmış: “Kudüs, New York Şehrinden Kuala Lumpur’a kadar uzanan İsrail’in bölünmemiş ebedi başkenti. Bunun dışında her şey müzakereye açık” derken, İslamiyet ve Hristiyanlık dünyada kendine yer arıyor.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2011, 22:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35