banner39

Sam Amca'ya karşı Joe Amca

. II. Dünya Savaşı’da sırasında müttefik olan Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin dostluk ilişkisinin sürdüğü yıllarda Amerikalılar, Sovyet lideri Josef Stalin’e, Josef isminin kısaltması olan “Joe Amca” (Uncle Joe) lakabını vermişler, Sam Amca’yı SSCB’ye uyarlamışlardı.

Tarihten Karikatürler 30.11.2013, 00:49 06.12.2013, 15:19
Sam Amca'ya karşı Joe Amca

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

 

Amerika Birleşik Devletleri’ni karikatürize eden “Sam Amca” (Uncle Sam), genellikle uzun beyaz saçlı, fraklı, yelekli ve çizgili pantolonlu, uzun şapkalı bir şekilde betimlenir. Bu terim ve figürün kaynağı tam olarak belli değilse de New York’un, Troy kentinde yaşamış, “Samuel Wilson” adlı, et toptancısı bir işadamıyla ilişkilendirilmiştir. ABD ile İngiltere arasındaki 1812 Savaşı’nda Amerikan ordusunda “Levazım Müfettişi” olarak görev yapan bu iş adamı, askerler tarafından “Sam Amca” lakabıyla anılmış ve bu lakap sonunda ABD Hükümeti için kullanılır olmuştur.

1830’lu yılların başından itibaren siyasi içerikli karikatürlerde yer almaya başlayan  “Sam Amca” figürü, İngiliz mizah ve karikatür dergisi “Punch” un çizerleri tarafından geliştirilmiş, son haline ise Thomas Nast tarafından getirilmiştir.

 II. Dünya Savaşı’da sırasında müttefik olan Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin dostluk ilişkisinin sürdüğü yıllarda Amerikalılar, Sovyet lideri Josef Stalin’e, Josef isminin kısaltması olan “Joe Amca” (Uncle Joe) lakabını vermişler, Sam Amca’yı SSCB’ye uyarlamışlardı.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?