banner39

12 Eylül darbecileri liglere bile müdahale etmişti

Türkiye Kupası’nı ilk kez bir ikinci lig takımı kazandı. Söz konusu maçta Boluspor’un “Kunta Kinte” lakaplı futbolcusu Minas Asa’nın 84. Dakikada 35 metreden attığı kupayı getirecek golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.

Olaylar 01.06.2014, 23:17 01.06.2014, 23:17
12 Eylül darbecileri liglere bile müdahale etmişti

Emre Gül/Dünya Bülteni/Tarih Dosyası

31 Ağustos 1910 tarihinde, “İmalat-ı Harbiye Mektebi” öğrencileri tarafından iki kulüplü (Turan Sanatkarangücü-Altınörs İdmanyurdu)bir birleşmeyle kurulan ve 1933 yılında “MKE Ankaragücü” adını alan futbol kulübü, Osmanlı İmparatorluğu döneminde “İstanbul Cuma Ligi”, Kurtuluş Savaşı dönemi ve ardından Cumhuriyet devrinde, 1923-24 sezonuyla açılan “Ankara Ligi”nde birçok başarıya ve şampiyonluklara imza attı. 1959 senesinde Türkiye’nin en üst düzeydeki ligi olan profesyonel “Milli Lig”in kurulmasıyla, günümüze kadar gelen macerasına devam eden ve varlığını sürdüren Ankaragücü Kulübü tarihinde, 1980-1981 sezonu bir dönüm noktası oldu.

Bundan tam 33 yıl önce “Türkiye Kupası ve Devlet Başkanlığı Kupası”nı kazanan Ankaragücü Futbol Takımı, 12 Eylül 1980 Darbesi’ni gerçekleştiren Kenan Evren’in emriyle birinci lige çıkartıldı. O yıllarda Başkent’in köklü spor kulübü Ankaragücü, ikinci lig B grubunda mücadele etmekteydi ve 53 puanla birinci lige çıkması kesinleşen Sakaryaspor’un 11 puan gerisinde kalarak ikinci olmuştu. Yürürlükteki uygulamaya göre; 2.lig A, B ve C gruplarından sadece birinci olan Göztepe, Sakaryaspor ve Diyarbakırspor üst lige çıkabilmekteydi. İşte böyle bir süreçte, 21 Mayıs 1981 günü, Ankara şehrinin 1.Ligde temsil edilmemesini bir eksiklik olarak gören Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Paşa, Genelkurmay’da, Ankara’ya davet edilen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat güreş şampiyonlarını kabul töreninde yaptığı konuşmada Türkiye futbol takımları ve liglerinin durumuna da değindi. Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül, Müsteşar İsmail Hakkı Güngör ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü Yücel Seçkiner’e, Avrupa liglerindeki takım sayısının bizimkinden fazla olduğunu ifade ederek: “Gerekirse kanun çıkarın ve 1.Ligdeki takım sayısını 20’ye yükseltin. Bu uygulama büyük takımların işine gelmez. Bunu düşünmeyin. Ayrıca Ankaragücü bu yıl büyük bir başarı elde etti. Şimdi Devlet Başkanlığı Kupası maçını oynayacak. Devlet Başkanlığı Kupası maçını kazanırsa 2. Ligde oynaması üzücü olmaz mı?” şeklinde konuştu. Buna karşın Müsteşar İsmail Hakkı Güngör’ün: “Sayın Devlet Başkanım. Lig 20 takım olursa maçların süresi uzar. Bu nedenle Devlet Başkanlığı Kupası’nı oynatamayız” deyince Kenan Evren: “Ben bunu bir mazeret olarak görmüyorum. Gerekeni yapın ve bu halledin” şeklinde talimat verdi.

Bunun üzerine 1980-1981 sezonunda 1.Lig’de mücadele eden 16 takım sayısının 20’ye ve Ankaraügücü’nün üst lige çıkartılması çalışmalarına başlandı. O günleri dönemin Genel Müdürü Yücel Seçkiner: “Ne zaman Kenan Evren'in yanına gitsem Ankaragücü konusunu duyuyordum. Birçok kez bana Ankaragücü’nün 1. Lig’e çıkması için ne yapılması gerektiğini soran Evren Paşa, emir verilerek bu işin çözülemeyeceğini biliyordu. Yakın zamanda Türkiye Kupası finali vardı. Benim aklıma “Kupayı kazanan takım hangi ligde olursa olsun 1. Lig’de oynama hakkı tanınsın” fikri gelmişti. Evren Paşa bu fikri hemen kabul etmişti. Ankaragücü finalde Boluspor’u yenerek kupayı kazandı. Bu, yönetmeliğe işlendi. Evren Paşa, Ankaragücü’nün Devlet Başkanlığı Kupası’nı almasını da çok istiyordu. “Kupayı kazansınlar da kararımız sağlam olsun” diyordu. Başkent’in Sarı-Lacivertli ekibi, Trabzonspor’u yenerek Devlet Başkanlığı Kupası’nı da müzesine götürmüştü.” Şeklinde anlatacaktı.

Buna göre düzenlemelere gidildi ve “Türkiye Kupası’nı kazanan takım otomatikman Birinci Lig’e çıkar” şeklinde bir madde ile yeni bir kural ihdas edildi. Türkiye Kupası’nda mücadele eden Ankaragücü Takımı, finalde 1.Lig takımlarından Boluspor’la karşılaştı. 6 Mayıs 1981’de oynanan ilk maç 2-1 Ankaragücü’nün galibiyetiyle sona ererken,13 Mayıs 1981’de oynanan rövanş, 0-0 berabere sona erdi. Bu sonuçla Türkiye Kupası’nı ilk kez bir ikinci lig takımı kazandı. Söz konusu maçta Boluspor’un “Kunta Kinte” lakaplı futbolcusu Minas Asa’nın 84. Dakikada 35 metreden attığı kupayı getirecek golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Maçın Hakemi Sadık Deda’nın reddettiği iddiaya göre; tribünde oturan üst rütbeli askerler, yan hakeme “golü iptal ettir” diye baskı yapmıştı. Böylece Kenan Evren, Türkiye Kupası’nı Ankaragücü’ne verdi ve 3 Haziran 1981’de, 1980-1981 sezonu Türkiye Ligi Şampiyonu Trabzonspor ile yaptığı Devlet Başkanlığı Kupası’nı da 1-0 kazanan sarı-lacivertli ekip, yeni düzenleme çerçevesinde 1. lige çıktı.

Maç sonunda kupayı almak üzere şeref tribününe çıkan Ankaragücü Kaptanı Adil’in elini sıkarak kendisini kutlayan Kenan Evren: “Tebrik ederim. Birinci Lige layık olduğunuzu ispatladınız. Bu başarınızı gelecek sezon da devam ettirin. Yüzümüzü kara çıkarmayın” şeklinde konuşarak kupayı verirken, taraftarlar da maç öncesi ve sonrasında: “Mustafa…Kemal…Evren Paşa, çok yaşa…”Gururluyuz, güçlüyüz, Ankaragüçlüyüz” şeklinde tezahüratta bulunmuştu. Maçtan dört gün sonra Gençlik ve Spor Bakanı amaçlarının birinci ligi on altı takımda tutmak olduğunu, ancak bu yıl sadece Ankaragücü’nün birinci lige çıktığını açıklarken, ertesi gün Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren’e Ankaragücü Kulübü’nün şeref üyeliği verildi.

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?