banner39

1862 Hartley maden faciası ve sonrası

Yaşanan acıyı şairlerden Cook şöyle ifade edecekti: Her evde bir yatak vardı,ve kefenler sessiz dehşet ile kararmışlardı.Kulübenin kapısından baktık.Evin koridoru boyunca 2 3. 4 ...7 kefen dizilmişti.

Olaylar 15.05.2014, 02:25 19.03.2018, 19:50
1862 Hartley maden faciası ve sonrası

 Tarih Dosyası / Dünya Bülteni 

İngiltere’nin en büyük maden ocağı facialarından olan Hartley felaketi 1862 yılında ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Northumberland’da yaşandı.

16 Ocak günü işçilerin madene iniş çıkışlarını sağlayan asansörün dayanakları yıkıldı ve asansör ocağın içine çöktü. Asansörün çıkışı esnasında içinde 8 madenci bulunuyordu. Asansörün çöküşü ile bunlardan 5i hayatını kaybetti,3ü ise kurtuldu.

Ancak asansörün çöküşü yalnızca onların ölümüne sebep olmadı. 19.yüzyılda madenlerde genellikle tek giriş çıkış bulunmaktaydı. Bu giriş aynı zamanda madenin havalandırmasını da sağlıyordu. Hartley madeni de öyleydi. Asansörün çöküşü ile birlikte madende bulunan 199  işçinin de yüzeyle bağlantısı kesildi.

Asansör

Yaşanan felaketin hemen ardından yoğun bir kurtarma faaliyeti başladı. Başta madenciler olmak üzere çevreden yetişenler yerin metrelerce altında sıkışmış olan madencilere ulaşmak için çaba harcadılar.

Kurtarma ekibinden bazıları

Ancak madencilere ulaşmak güçtü. Kurtarma faaliyeti günler sürdü. 6.günün sonunda ancak madencilere ulaşılabildi.

Endişeli bekleyiş

Ulaşıldıklarında ise hepsi ölmüştü. En genci 10,en yaşlısı ise 71 yaşındaydı. Bir aileden 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Neredeyse her evden bir cenaze vardı. 26 Ocak günü büyük bir kalabalığın katıldığı cenaze töreni yapıldı ve cenazeler en yakın mezarlığa defnedildi.

Yaşanan acıyı meşhur şairlerden Cook şöyle ifade edecekti:

Her evde bir yatak vardı

ve kefenler sessiz dehşet ile kararmışlardı.

Kulübenin kapısından baktık.

Evin koridoru boyunca 2 3. 4 ...7 kefen dizilmişti

 taşlaşmış ve soğuktular.

Onları bir arada kümelenmiş halde gördüm..

Birbirlerinin ardı sıra dizilmişlerdi.

Madenciler için dikilen anıt

Felaketin boyutlarının ortaya çıkması ve gazetelerde yer alması ile bütün İngiltere yasa büründü. Kraliçe Victoria, bir başsağlığı mesajı yayınlayarak annelerin içindeki acıyı kendisinin de hissettiğini ifade etti. 204 madenicinin hayatını kaybettiği bu felaket aynı zamanda dikkatlerin maden işletmelerine çevrilmesine de sebep oldu. En büyük tepki maden ocaklarında hala tek bir giriş çıkışın ve havalandırmanın olmasınaydı. Bu tepkiler kısa sürede sonuç verdi. Bazı maden işletmecilerinin itirazlarına rağmen 1862 Ağustosunda İngiliz parlamentosu çift giriş çıkış ve havalandırmayı zorunlu hale getirdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?