banner39

2000'li yıllar öncesindeki en büyük uçak kazaları

teknik, teknolojik, pilotaj ve başka nedenlere bağlı olarak, geçmişten günümüze sivil ve askeri havacılık tarihinde birçok uçak kazası meydana geldi. Havacılık tarihinde iz bırakan ve sektördeki güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi veya arttırılmasına neden olan bu kazalarda yüzlerce insan yaralandı veya yaşamını yitirdi.

Olaylar 21.03.2014, 11:33 21.03.2014, 11:33
2000'li yıllar öncesindeki en büyük uçak kazaları

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

I.Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir gelişme gösteren hava yolu ulaşımı ve taşımacılığı, ilk seferlerin 1919 yılında Fransa’da başlaması ile birlikte farklı bir mecraya girdi. Adım adım ilerleme kaydeden bu yol, 1930’lu yıllarda uzun mesafeli, kıtalar arası seyahatler ve taşımacılığa imkan veren uçakların üretimiyle beraber günümüze değin en hızlı ve güvenli ulaşım şekli olmayı sürdürdü. Bununla birlikte teknik, teknolojik, pilotaj ve başka nedenlere bağlı olarak, geçmişten günümüze sivil ve askeri havacılık tarihinde birçok uçak kazası meydana geldi. Havacılık tarihinde iz bırakan ve sektördeki güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi veya arttırılmasına neden olan bu kazalarda yüzlerce insan yaralandı veya yaşamını yitirdi. Bundan on üç gün önce 8 Mart 2014 tarihinde Kuala Lumpur-Pekin seferi için havalandıktan sonra kuleyle bağlantısı kesilen ve hala aranan Malezya Havayollarına ait kayıp uçaktaki yolcular ve mürettebat için endişeli bekleyiş ise sürüyor. Terör ve kaçırılma şüphesi de dillendirilen bu olay yakın tarihte en çok cana mal olan ve sarsıcı uçak kazalarını da hatıra getiriyor. İşte o kazalar:

3 Mart 1974

İstanbul-Paris-Londra seferini yapan Türk Havayollarına ait DC-10 tipi “Ankara” adlı yolcu uçağı Orly Havaalanından kalktıktan birkaç dakika sonra Paris’in 35 kilometre kuzeyindeki Ermenonville Ormanları’na düşerek parçalandı. Kargo kapısındaki üretim hatasına bağlı olarak meydana gelen düşük basıncın neden olduğu kazada 12’si mürettebat olmak üzere 347 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 45’i Türk’tü. Bu feci kaza o dönemde Dünya sivil havacılık tarihinin en büyük kazası olarak nitelendirilmişti.

27 Mart 1977

“Tenefire Faciası” olarak anılan ve sivil havacılık tarihindeki en çok can kaybına neden olan bu kaza, Büyük Kanarya Adaları’nın Tenefire Bölgesi’nde Santa Cruz kentinin Ros Rodeos Havalimanı’nda PANAM Amerikan Şirketi ve KLM Hollanda Kraliyet Havayollarına ait iki uçağın sis yüzünden çarpışmasıyla meydana geldi. Toplam 649 yolcu bulunan iki uçakta 582 kişi hayatını kaybederken 67 kişi yaralı olarak kurtuldu.

23 Haziran 1985

Montreal-Bombay Seferi için havalanan Hindistan Havayollarına ait Boeing-747 tipi jumbo jet yolcu uçağı bir anda radardan kayboldu ve herhangi bir yardım çağrısı alınamadı. Ani bir patlama ile İrlanda’nın Güneybatısında Atlantik Okyanusu’na düşen uçakta 329 kişi can vermişti.

 

12 Ağustos 1985

Tokyo-Osoka seferi için havalanan Japon Havayollarına ait Boing 747 tipi jumbo jet, “sağ kapısının parçalandığını” bildirdikten sonra bütün kontrolünü kaybederek, kalkıştan 31 dakika sonra Ogura Dağı’nda düştü. Kaza sırasında bölgedeki şiddetli bir fırtınaya ve kötü hava şartlarına maruz kalan uçaktaki 12’si çocuk 524 yolcu yaşamını yitirdi.

8 Ocak 1996

Afrika ülkelerinden Zaire’nin başkenti Kinşasa’da Rus yapımı Antonov-32 tipi bir kargo uçağı, aşırı yükleme yapılmasından dolayı Ndolo Havaalanından kalkışı sırasında yeterince yükselemeyerek pistin bitimindeki Pazar yerine düşmüştü. Rus mürettebat olaydan hafif yaralı olarak kurtulurken uçağın neden olduğu kazada 350 kişi ölmüş, 447 kişi de yaralanmıştı. Havacılık tarihinin en korkunç kazalarından birine sebebiyet veren mürettebat halk tarafından linç edilmek istenmişti.

12 Kasım 1996

Dünyanın en büyük ve feci uçak kazalarından biri de Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye 74 kilometre uzakta ve havada meydana gelmişti. Kazakistan Havayolları’na ait İlyushin 76 tipi uçakla, Suudi Arabistan Havayollarına ait Boeing 747 tipi çift katlı jumbo jet gece, 5000 metre yükseklikte birbiriyle çarpıştı. Ateş topuna dönen iki uçaktaki 8’i çocuk toplam 350 kişi yanarak hayatını kaybetti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?