banner39

banner35

Almanlar, Enver Paşa'ya çek vermişler

Çanakkale zaferi kazanılanca Almanlar, Enver Paşa'ya çek vermiş.

Olaylar 24.10.2010, 09:26 24.10.2010, 11:07
Almanlar, Enver Paşa'ya çek vermişler

Dünya Bülteni / Tarih Sevisi

Osmanlı Devleti, itilaf devletlerine karşı Çanakkale Zaferi'ni kazanınca ilk tebrik müttefik devlet Almanya'dan geldi. İstanbul'da ki Alman Büyükelçisi Boron Von Wangenheim'den geldi. Enver Paşa'yı telefonla arayan büyükelçi Harbiye Nazırı ve Başkumandan Enver Paşa'yı arayarak görüşmek için randevu istemişti.

 İttihat ve Terakkinin  Genel Katipliğini yapmış Mithat Şükrü Bleda, "İmparatorluğun Çöküşü" adıyla yayınlanan anılarında bu görüşmeyi doğrulayarak büyükelçinin Enver Paşa'ya içinde bir para çeki bulunan bir zarf uzatmış.

Çekin, Çanakkale zaferi kazanılması üzerine imparator Wilhelm'in gönderdiğini söyleyen büyükelçi, zaferin hatırası olarak kabul edilmesini istemiş. Enver Paşa çeki alıp baktığında bir milyon mark, o zamanki Osmanlı parasıyla  50.000 altın lira olduğunu görür.

Enver Paşa, parayı kabul edip etmemekte bir an tereddüt geçirir, çünkü bu kadar para siyasi bir rüşvet anlamına gelmekteydi. Fakat çekin reddedilmesinin siyasi bir krize neden olacağını düşünerek çeki kabul eder ve cebine koyar.

Enver Paşa, elçinin yanından ayrıldıktan sonra arabasıyla bakanlar toplantısına katılmak için Babıali'ye gelir. Toplantı başlar başlamaz Enver Paşa, cebindeki çeki çıkarır ve masaya koyar.

Enver Paşa, nazırlara bu paranın büyükelçi tarafından Alman imparatorunun hediyesi olarak kendine takdim edildiğini söyler. Nazırlar parayı görünce sevinir ve aralarında paylaşmak isterler. Fakat Enver Paşa Maliye nazırı Cevat Bey'e dönerek ülkenin şu anda  savaş içerisinde olduğunu askerin erzak ve mühimmata ihtiyacı olduğunu söyleyerek paranın Deutsche Bank'tan tahsil edilmesini ister.

 Maliye nazırı Cavit bey'de böyle bir paranın Almanya'dan geldiğini doğruluyor fakat paranın akibeti konusunda pek bir bilgi yok. Alman imparatorunun bu parayı devlete değil de Enver Paşa'ya hediye şeklinde göndermesi diplomatik açıdan manidar görünüyor. Acaba daha önceleri de İttihatçılara benzer hediyeler verildi mi?

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?