banner39

Bayrak provokasyonu 18 yıl önce Kıbrıs'ta da sahnelenmişti

Çıkan kargaşa ortamında Tassos Isak’ın kuzeni olan Salamos Spiros Solomo adlı eylemci, KKTC bayrağını indirmek için göndere tırmandı. Uyarı ateşine rağmen hamlesine devam eden Salamos Spiros Solomo, vurularak öldürüldü.

Olaylar 11.06.2014, 00:49 11.06.2014, 00:49
Bayrak provokasyonu 18 yıl önce Kıbrıs'ta da sahnelenmişti

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

8 Haziran 2014’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Türk bayrağı üzerinden gerçekleştirilen provokasyon gündemi meşgul etmeyi sürdürürken, bundan on sekiz yıl önce Kıbrıs’ta meydana gelen benzer bir olayı da akıllara getirdi. REFAH-YOL Hükümeti’nin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın, ABD ve Türkiye içerisindeki bazı çevrelerin muhalefetine rağmen gerçekleştirdiği İran, Malezya, Endonezya ve Singapur’u kapsayan stratejik, siyasi ve ticari amaçlı, muhalif basınca “zamansız, anlamsız, gereksiz” olarak görülen geziler ile Kürt sorununun çözümü konusunda terör örgütü PKK’nın silah bırakması ve aracılar kanalıyla gerçekleştirilebileceği açıklanan görüşmeler sonucunda atılacak af, diyalog ve uzlaşmaya dayalı adımların şiddetle tartışıldığı ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in: “Devlet eşkıyanın silahını alır ve ona haddini bildirir. Birtakım aklı evveller, “eşkıya ile konuşalım, uzlaşalım” derlerse bu başka manaya gelir” şeklinde konuştuğu bir dönemde Kıbrıs konusunda da yüksek gerilimli yoğun tempolu gelişmeler yaşanmaktaydı.

Kıbrıs’ta, 3 Haziran 1996 sabahı “Yeşil Hat” olarak adlandırılan ve BM denetiminde bulunan ara bölgeden, Türk mevzilerine kadar ilerleyen ve dur ihtarına uymayan Rum Milli Muhafız Ordusu askeri Stelyos Panayi’nin, açılan ateş sonucu öldürülmesinden sonra adada tansiyon yükseldi. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de desteklediği, aylar öncesinden planlanan “motosikletlerle sınırı delme” eylemi, bu olaydan iki ay sonra 11 Ağustos 1996 günü yapıldı. BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin uyarıları ve Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides’in son anda aldığı eylemi iptal ve yasak kararına rağmen motorsikletlerle Derinya’daki sınır bölgesine gelen yüzlerce Rum eylemci, burada Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’den gelen Ülkü Ocakları üyeleri ile çatıştı. Bu çatışma sırasında başından ağır yaralanan Rum eylemcilerden Tassos Isak’ın kaldırıldığı hastanede ölmesi, yeni olayların ve yaşanacak bayrak provokasyonunun da fitilini ateşledi.

 II. Kıbrıs Çıkartması’nın yıldönümü olan 14 Ağustos 1974 gününe denk getirilen ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da çelenk gönderdiği, Tassos Isak’ın cenaze töreninden sonra, sayıları 250‘yi bulan ve ellerinde Rum ve Yunan bayrakları bulunan bir grup eylemci, tekrar Derinya’daki sınır bölgesine geldi. Çıkan kargaşa ortamında Tassos Isak’ın kuzeni olan Salamos Spiros Solomo adlı eylemci, KKTC bayrağını indirmek için göndere tırmandı. Uyarı ateşine rağmen hamlesine devam eden Salamos Spiros Solomo, vurularak öldürüldü. Tam bu esnada ise kameralar kayıttaydı. Ateş edileceği uyarısını ciddiye almayan Salamos Spiros Solomo, bu provokatif hareketinin bedelini hayatıyla öderken, yaşananlar Kıbrıs’ta tansiyonun yükselmesine neden oldu.

İşte o anlar:

http://www.youtube.com/watch?v=tvFU7OqpOl0

Rum Milli Muhafız Ordusu 22 yıl sonra ilk kez savaş durumuna getirildi. Yapılan açıklamalarda Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis: “Türk askeri güçlerinin sivil gösterilere karşı verdiği tepki, onların adi suçlular olduğunu gösteriyor. Bu benzeri görülmemiş bir provokasyon-kışkırtmadır.” Şeklinde değerlendirmelerde bulunurken, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Son olaylar barışa dinamit koyup patlatmaktır. Kışkırtıcı Başpiskoposa ihtarda bulunun. Sınırdaki gençleri durdurun.” Çağrısı yaptı.

Olayları kimin başlattığı ve tahrik ettiği bir kenara bırakılırken sadece ölümler üzerinden değerlendirmeler ve Türkiye’yi suçlayıcı açıklamalar yapılmaya başlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, ülkesinin işlediği savaş suçları ve yaptığı işgaller sırasında, geçmişten günümüze kadar neden olduğu ölümleri aklına getirme gereği bile duymadan :“İnsan hayatı ve insan hayatının kutsallığı bir kumaş parçasının korunmasından daha önemlidir.”  Şeklinde bir açıklamada bulundu. Türkiye’de de büyük yankı uyandıran olaylar hakkında Singapur’da bulunan Başbakan Necmettin Erbakan: “Arzu edilen karşılıklı güvene, adil ve kalıcı çözümlerin teşekkülüne çalışmak yerine bu eylemleri teşvik edenleri ve müsebbiblerini kınıyor, kendilerini aklıselim ile harekete davet ediyorum.” Derken, dönemin Devlet Bakanı olan Abdullah Gül ise, yapılan bayrak provokasyonunu: “Dünyada hiçbir devlet bayrağının indirilmesine razı olmaz. Olay çok açık bir tahrik.” Şeklinde değerlendirmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?