banner39

Bir propaganda arenası: 1936 Berlin Olimpiyatları

Adolf Hitler’in talimatıyla Alman film yapımcısı Leni Riefenstahl, Berlin Olimpiyatları’nı çekmekle görevlendirildi. Bu çekimler daha sonra “Olympia” adlı bir belgesel filmle dünya sinemalarında propaganda aracı olarak kullanılacaktı

Olaylar 02.08.2012, 02:43 03.08.2012, 12:02
Bir propaganda arenası: 1936 Berlin Olimpiyatları

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

1931’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), olimpiyatların beş yıl sonra Ağustos ayında Almanya’nın Berlin şehrinde yapılmasına karar vermiş, II. Dünya Savaşı öncesindeki bu oyunlara “Nazizim” ideolojisi ve “Adolf Hitler” damgasını vurmuştu. Büyük savaşın hazırlıklarını yapan Hitler, baskıcı rejimini ve saldırgan tutumunu maskelemek için oyunları bir araç olarak kullanmış, barış ve hoşgörü sloganları ile tüm dünya kamuoyunu yanıltmıştı.

 

Olimpiyat meşalesi statta

 

Komite kararından iki yıl sonra iktidara gelen Naziler kısa sürede tüm devlet kademelerinde ve ülkede kontrolü ele geçirerek Adolf Hitler liderliğinde bir diktatörlük kurmuşlardı. Almanya’da yönetime gelen bu yeni düşünce ve onun temsilcileri için Berlin’de düzenlenecek olan 11. Olimpiyat Oyunları propaganda açısından bulunmaz bir fırsattı.

 
  

Bunun için ilk olarak Alman milletinin tüm ırklara olan üstünlüğünü vurgulayan “Aryan-Ari Irk” miti spor alanında da devreye sokuldu. Sarışın, mavi gözlü, gelişmiş kaslı, güçlü, mükemmel fizikli Alman tipolojisi, heykeller, posterler, dergiler ve gazeteler aracılığı ile başarılı bir şekilde sunuldu. Bütün spor kurumları ve alanlarından Alman olmayanlar ihraç edildi.

 
  

Eski Yunan’ın gerçek mirasçısı imajını vermeye çalışan Naziler, Berlin’de olimpiyatlar için büyük hazırlıklar yaptılar. Başkente 200.000 kişilik büyük bir stadyum inşa edildi. Bunun yanı sıra dört bir yan heykeller, olimpiyat bayrakları ve gamalı haçlarla donatıldı. Adolf Hitler’in talimatıyla Alman film yapımcısı Leni Riefenstahl, Berlin Olimpiyatları’nı çekmekle görevlendirildi. Bu çekimler daha sonra “Olympia” adlı bir belgesel filmle dünya sinemalarında propaganda aracı olarak kullanılacaktı.İşte o görüntüler-VİDEO

http://www.youtube.com/watch?v=_s_K3-FEwQA&feature=related

 

  

 
Leni Riefenstahl ve Adolf Hitler 

Nazi Almanyası’nın gövde gösterisine sahne olan 11. Olimpiyat Oyunları’na 49 ülkeden sporcular katılmış ve 1 Ağustos 1936’daki açılış nutku Hitler tarafından söylenmişti. Hitler, komite üyelerini tebrik ettikten sonra hükümetinin Yunanistan’daki “Olimpia” harabelerini çıkarmaya karar verdiğini ve Yunan hükümetinin izni alındığından Alman arkeologlardan oluşan bir heyetin yakında Atina’ya hareket edeceğini söyledikten sonra nutkunu: “Dünyanın beş kıtasından gelen gençler burada haftalarca kardeş hayatı yaşayacaklardır.

 

 
  
 

Adolf Hitler ve Berlin Olimpiyatları sırasında

silahlanma yarışı, 'Juvenal' dergisinin kapağı

 

Bu mesut neticeyi sağlamakla, Almanya barışa büyük bir hizmette bulunduğuna kanidir. Almanya Devlet Başkanı sıfatıyla büyük bir samimiyetle barışa bağlı olduğumu resmen açıklarken, daimi idealim olan kardeşliğin yalnız sporcular arasında değil bütün milletler arasında oluşmasını da candan temenni ederim. Bu samimi arzu ve temenni ile 11. Olimpiyatın açıldığını ilan ediyorum.” Sözleriyle bitirmişti.

  
  

16 Ağustos 1936’da tamamlanan olimpiyat sonucunda Almanya 32 Altın, 26 Gümüş, 30 Bronz madalya ile birinci, Amerika Birleşik Devletleri 24 Altın, 20 Gümüş,12 Bronz madalya ile ikinci, Macaristan 10 Altın, 1 Gümüş, 5 Bronz madalya ile üçüncü olmuştu. Türkiye ise Olimpiyatlar tarihinde ilk kez güreşte Yaşar Erkan’la 1 Altın ve “Mersinli” lakabıyla tanınan Ahmet Kireççi ile 1 Bronz madalya kazanarak 19.uncu sırada yer almıştı. 

 

 
  

 

 
  

Neticede uluslararası rekabetin, güç gösterisinin arenası olan 1936 Berlin 11. Olimpiyat Oyunları, Nazi Almanyası için zaferle bitmiş ve üstün ari ırk düşüncesi sportif manada aşılanmıştı.

 
  
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

Cumhuriyet Gazetesi, Nr: 4388,4389, 4403, 4404

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?