Bugün nükleer silah yarışının yıldönümü

ABD'nin ilk nükleer bombası tam 65 yıl önce test edildi, bugün dünyayı defalarca yok edecek kadar nükleer bomba var

Bugün nükleer silah yarışının yıldönümü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bir kalem ve bir parça kağıtla, Albert Einstein tarafından ABD başkanı Franklin Roosevelt'e 1939 yılında yazılan bir mektupla başladı herşey.. Mektup, uranyum parçalanması üzerindeki çalışmaların aciliyetini anlatıyordu.

Avrupa ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı'nda çarpıştığı yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri bir nükleer bomba geliştirmek için en uygun konumdaydı, çalışmalara hız verdi.

Onbinlerce insan nükleer bomba için çalıştı, Amerika'nın en büyük şirketleri projeye dahil edildi. Yaklaşık 5 ton ağırlığındaki ilk nükleer bomba New Mexico eyaletinin Los Alamos şehrinde, çok gizli bir tesiste üretildi.

İkinci Dünya Savaşı'nı bitiren, Japonya'nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerini cehenneme çeviren iki nükleer bomba, uranyum dolu Little Boy ve plütonyum kullanılan Fat Man, burada yapıldı.

16 Temmuz 1945'te sabah 05:30'da ilk test yapıldı.

Dünya tarihinde "yeni bir dönemin başlangıcı" olarak nitelenen o gün başlayan ise silahlanma yarışıydı.

TÜM DÜNYA NÜKLEER YARIŞINDA

Trinity (Teslis- baba oğul ve kutsal ruh) adı verilen bu denemeden üç hafta sonra, uranyum dolu ilk bomba Hiroşimaya atıldı. Plütonyum kullanılan Fat Man ise üç gün sonra Nagasaki'yi cehenneme çevirdi.

ABD'nin başlattığı bu yarışa Ruslar, İngilizler, Fransızlar, Çinliler katıldı. Soğuk Savaş döneminde Hindistan ve Pakistan nükleer silahlarla donatıldı. İsrail kurulduğu ilk günden itibaren bu ölümcül silahın Orta Doğu'da tek sahibi olmak için çaba gösterdi ve şimdiye kadar başardı.

O günden bu yana üretilen ve test edilen nükleer bombalar ilk yapılanlardan daha etkili, daha ölümcül oldu. Bir çeşit güç gösterisi haline gelen nükleer silaha sahip olma tutkusu tüm dünyayı sardı.

1947'de gizli bir atom bombasına sahip olduğunu ilan eden SSCB, Kazakistan'da ilk nükleer denemesini yaptı. İngiltere de ilk denemesini Ekim 1952'de yaptı. Aynı yıl ABD, Pasifik'te çok daha güçlü bir nükleer bomba olan hidrojen bombasını denedi. Bunu 1953'te SSCB'nin, 1957'de de İngiltere'nin denemeleri izledi.

1960'da Fransa, ilk nükleer bomba denemesini Cezayir çölünde yaptı. 1964'te Çin önce ilk atom bombası denemesini üç yıl sonra da ilk hidrojen bombası denemesini yaptı. 1968'te Fransa da ilk hidrojen bombasını deneyerek ''5 büyükler kulübüne'' dahil oldu.

1998'te Hindistan ile Pakistan, sayısız denemeden sonra fiilen dünyanın altı ve yedinci nükleer güçleri oldu.

2003 yılında Kuzey Kore, ilk nükleer denemesini yaptı. İkinci nükleer deneme, Mayıs 2009'daydı.

2006'da İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail'in elinde nükleer silah bulunduğunu ima etti. Uzmanlara göre İsrail'in en az 200 nükleer başlığı bulunuyor.

Bugün bu devletlerin sahip olduğu nükleer bombaların, tüm dünyayı defalarca yok edecek kadar çok olduğu ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2010, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER