banner15

Endülüs fatihi Zümrüt masanın ayağını neden sakladı?

Emeviler'in Kuzey Afrika kumandanı Musa Bin Nusayr ve Endülüs Fatihi Tarık Bin Ziyad arasında geçen zümrüt masa anektodu...

Endülüs fatihi Zümrüt masanın ayağını neden sakladı?

İsmail Çal-Dünya Bülteni / Tarih Servisi


Emeviler zamanında halife I.Velid 708 yılında Afrika kumandanlığına Musa Bin Nusayr’ı atadı. Musa Bin Nusayr Kuzey Afrika’yı tam olarak kontrol altına aldı. Berberiler arasında islamiyetin yayılışını hızlandırdı. Akdeniz’deki bazı adalar alınarak büyük ölçüde Akdeniz hakimiyeti de sağlandı. Musa Bin Nusayr’ın şimdi asıl hedefi Akdeniz’in karşı kıyısı yani özellikle İspanya idi. İspanya’dan başlanacak bir fetih hareketi tüm Avrupa’nın ele geçirilmesi ile sonuçlanabilirdi.

Musa Bin Nusayr en değerli komutanı ve aynı zamanda azatlı kölesi olan Tarık Bin Ziyad’ı 7000 asker ile İspanya tarafına geçirdi. Tarık Bin Ziyad karaya çıkınca askerlerin gemileri yaktırdı. Artık askerlerin önünde ya zafer ya da şehitlik seçeneği vardı. Önce bölge valisi yenilgiye uğratıldı. Arkasından Kadis denilen yerde İspanya kralı Rodrik bizzat Tarık Bin Ziyad tarafından öldürüldü ve Müslümanların yaklaşık on katından fazla olan ordusu dağıtıldı.Düşmana toparlanma fırsatı vermek istemeyen Tarık Bin Ziyad ilerlemesine ve fetihlerine çok miktarda ganimet ele geçirerek devam etti. O’nun başarısını duyan Musa Bin Nusayr’da İspanya’ya geçti ve kendiside fetih çalışmalarına katıldı. İslam orduları birleşerek Fransa içlerine kadar ilerledi. Halife’nin isteği ile İslam orduları geri İspanya bölgesine çekildi. Bütün bu başarılara rağmen Musa Bin Nusayr kendisini komutanının gölgesinde hissediyor ve bu durumu hazmedemiyordu. Hatta Tarık Bin Ziyad’ı tebrik etmekten bile kaçındı.

Tarık Bin Ziyad ‘’Maide-İ Süleyman’’ denilen zümrüt işlemeli ve otuz altı ayaklı bir masa ele geçirmişti. Musa Bin Nusayr bu masayı isteyerek kendi adına halifeye hediye olarak gönderdi . Tarık Bin Ziyad tedbir olarak masanın ayaklarından birini saklamıştı. Musa Bin Nusayr işi biraz daha ileri götürüp yetkisine dayanarak Tarık Bin Ziyad’ı görevden aldı. Fakat merkezin uyarısı ile ondan özür diledi ve geri görevine iade etti. Tarık Bin Ziyad’ın başarıları ve uygulamaları Musa Bin Nusayr’ın takdiri yerine kin ve düşmanlığını artırıyordu.

En sonunda bu durumu öğrenen devlet büyükleri iki büyük komutanı Şam’a çağırarak muhakemelerine karar verdi. İki tarafta dinlenildi. Musa Bin Nusayr’ın başarıları kendine mal etmek istediği ortaya çıkmıştı. Tarık Bin Ziyad bu konudaki haklılığını sakladığı ‘’Maide-i Süleyman’’ın ayağı ile tartışmasız bir şekilde ispat etti. Musa Bin Nusayr düştüğü bu duruma çok üzüldü ve bir süre sonra vefat etti.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 18:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35