banner39

Enver Paşanın şehit ailesine mektubu

'Dini celili ve mukaddes vatanın müdafaası uğrunda hayatını feda edenlerin arkalarında bıraktıklarına düşen vazife yeis ve fütur değil, fahr ve sürurdur.'

Olaylar 27.02.2013, 00:21 19.03.2018, 14:46
Enver Paşanın şehit ailesine mektubu

 Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Çanakkale Cephesi savaşlarında Başkumandan Vekili olarak görev yapan Enver Paşa savaşta şehit olan askerlerin ailelerine mektup yazarak başsağlığı dilemişti. Yazdığı mektuplarda şehit olan askerlerin nerede nasıl şehit olduklarından, şehidin kahramanlıklarından bahseden Enver Paşa, şehitliğin gurur duyulacak ulvi bir makam olduğunu vurgulamıştı. Enver Paşanın mektup gönderdiği ailelerden biri de İzmit Sancağında bulunan Çanakkale  Savaşlarında şehit olan Teğmen Sadık Efendinin ailesiydi.  

 
  

                                     OSMANLI ORDU-YU HÜMÂYÛNU

Adres: İzmit'te Çepni Karyesi'nde                                         11 Ağustos 331 (1915)

Kayınpederi Çobanoğlu Mustafa Ağa

Nezdinde No:204

Alay 20, Tabur 2, Bölük 5

Zevciniz mülazım-ı Sadık Efendi bin Mehmet 23 Haziran 331 (1915) tarihinde Kirte Köyü Muharebesi'nde bir Osmanlı askerine yakışan kahramanlık ve fedakârlıkla şehit oldu. Dini celili ve mukaddes vatanın müdafaası uğrunda hayatını feda edenlerin arkalarında bıraktıklarına düşen vazife yeis ve fütur değil, fahr ve sürurdur. Bütün arkadaşları gibi merhumun da kıymetli hatırası yalnız sizin değil, daha büyük ailesi olan ordunun kalbinde de ebediyen saklı kalacak ve intikamının düşmanlarımızdan alınacağına emin ve bununla müteselli olunuz.

Muhterem şehidin bütün yakınları ve sevenleri için Allah'tan ecir ve sabır tazarru ederek beyan-ı hörmet eylerim.

BAŞKUMANDAN VEKİLİ

ENVER

 

Kaynak: Volkan Şenel, Çanakkale Cephesi'nde Şehit Olan Kocaelililer

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?