banner15

Fatih Patriği neden görevden aldı?

Osmanlı ordusu İstanbul'u fethettiğinde patriği görevden aldı

Fatih Patriği neden görevden aldı?

 

İsmail Çal-Dünya Bülteni/ Tarih Servisi

Osmanlı ordusu son ve genel bir hücum sonrası İstanbul'a girdi. Bizans İmparatorluğunun 1125 yıllık başkenti artık Türklerin eline geçmişti. İmparator XI.Konstantin kaçmayı reddetti ve askerinin başında can verdi. Şehrin ahalisi Ayasofya'ya doğru kaçışıyorlardı.

Bizanslı tarihçi Dukas halkın Ayasofya'ya doğru kaçışma sebebini eski bir kahinin Tükler şehre girince gökten bir meleğin gelerek yeni bir hükümdara kılıç getireceğini o imparatorunda Türkleri İran sınırına kadar geri püskürteceği rivayetine halkın inanmış olmasını gerekçe gösterir. (1)

Fatih Sultan Mehmet maiyetindekilerle birlikte gösterişli bir şekilde Topkapı'dan şehre girdi. Ayasofya kilisesine gitti. Patrik başta olmak üzere din adamları ve halk çoluk çoçuk burada toplanmış ağlaşıyorlar ve ne olacaklarını bekliyorlardı. Fatih Sultan Mehmet görününce hepsi yerlere kapanıp ağlaşmaya ve yalvarmaya başladılar. Fatih onlara susmalarını işaret ederek, patriğe;

-Ayağa kalk.Ben Sultan Mehmet sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki, bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız .(2)dedi.

Sonra ordu kumandanlarına halka herhangi bir şekilde dokunulmayacağı şeklindeki kat'i emrini verdi. Ayasofya'yı gezdi, ezan okuttu ve ikindi namazını orada kıldı. İmparator XI.Konstantin'in cesedi rahiplere teslim edilerek dini törenle eskiden olduğu gibi defnedilmesi istendi.

Fatih Sultan Mehmet ertesi gün dünya Ortodoks Patriğini görevden aldı. Patriğin azledilmesinin gerekçesi ise Ortodoks ve Katolik birliğini gerçekleştirmek için Papa ile işbirliği yapması ve ayrıca fetihten önce Ayasofya Kilisesinde Katolik ayini yaptırmasıdır. Edirne civarında saklanmış olan Gennadios bulunarak Rum milletinin isteği ile patrik yapılmıştır. İlim ve fazileti ile tanınan Gennadios'un önemli özelliklerinden birisi de Ortodoks-Katolik birleşmesine karşı oluşu idi. Ayrıca Fatih Patrikhaneye Bizans zamanındaki haklarını aynen vermiştir.

Böylece Fatih Sultan Mehmet hem Rumları memnun etmiş hem de Katolik- Ortodoks birleşmesinin önünü kesmiştir. Katolik kilisesinin kontrolüne girmekten kurtulan Ortodoks Kilisesi bağımsız kalmıştır.

1)Osmanlı Tarihi (Ord.Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı, cilt I, sayfa 490,TTK yay.)

2)Osmanlı Tarihi (Ord.Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı, cilt I, sayfa 491,TTK yay.)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48