banner15

Hatıra pullarında uzay çalışmaları tarihi

hemen hemen her ülke hatıra pullarının üzerinde doğrudan veya dolaylı uzay konularına ve kompozisyonlarına yer vermeye başlamıştır. Basılan bu pullar, kolleksiyonerler için yeni bir seri meydana getirirken, uzay çalışmaları tarihine ışık tutan kaynaklar arasındaki yerini almıştır.

Hatıra pullarında uzay çalışmaları tarihi

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Uzay çalışma ve projelerinin tarihine ilişkin bilgi edinilebilecek en ilginç görsel kaynaklardan biri de “posta pulları” dır. Ekim 1957’de Sovyetler Birliği’nin uzaya gönderdiği ilk insan yapımı araç olan “Sputnik” ile başlayan bu proje ve denemelerin anısına birçok hatıra pulu çıkarılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi sonucunda artan uzay çalışmaları, ülkelerin posta idareleri için kazanç sağlayan yeni bir temanın ortaya çıkmasını sağlamış, hemen hemen her ülke hatıra pullarının üzerinde doğrudan veya dolaylı uzay konularına ve kompozisyonlarına yer vermeye başlamıştır. Basılan bu pullar, kolleksiyonerler için yeni bir seri meydana getirirken, uzay çalışmaları tarihine ışık tutan kaynaklar arasındaki yerini almıştır. İşte Jules Verne’nin “Aya Seyahat” eserini anlatan pul ve serilerden başlamak üzere, uzayda buluşmalar ve kenetlenmeler, uzayda yürüyüş, Aya iniş, yakın gezegenlere yönelik incelemeleri yansıtan dair belli başlı pullardan bazıları:

Sputnik I: Sovyetler Birliği, 4 Ekim 1957’de Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden, her 95 dakikada bir, Dünya çevresini dolaşarak radyo sinyalleri gönderebilen Sputnik I’i uzaya fırlatmıştı. Aynı zamanda dünyanın ilk yapay uydusu olan ve Türkçe; “Yoldaş” adını taşıyan bu araç, Soğuk Savaş denilen dönemde ABD ile SSCB arasındaki uzay yarışını da başlatmıştı. Sputnik I’in radyo yayını 23 gün sonra kesilmişti. Bundan sonra uydunun yörüngesi görsel olarak izlenmeye devam edilmiş ve fırlatmadan 92 gün sonra, 4 Ocak 1958’de atmosfere girerek yanmıştı. Bu süre içerisinde araç, Dünya yörüngesinde 1.400 tur atmış, 70 milyon km yol kat etmişti.

Sputnik II-Uzayda ilk canlı “Laika” adlı bir köpekti: 3 Kasım 1957’de Sovyetler Birliği tarafından dünya yörüngesine fırlatılan ikinci uydu Sputnik’te “Laika” adında dişi bir köpek de vardı. Araç 162 gün sonra dünyaya düşmüş, uzaya giden ilk canlı olma unvanını taşıyan Laika ise fırlatmadan sonraki birkaç saat içinde ölmüştü. Anısına çıkarılan posta pullarının yanı sıra 2008 yılında Rusya’da bir de anıt inşa edildi.  

 

Uzayda ilk insan: Yuri Gagarin: Sovyetler Birliği, Dünya’nın ilk yapay uydusunu yörüngeye oturttuktan 4 yıl sonra, uzaya ilk insanı göndermeyi de başarmıştı. Vostok I adlı uzay aracıyla fırlatılan Yüzbaşı Yuri Gagarin, sağ olarak tekrar Dünya’ya dönmüş ve Uzaya çıkan ilk insan unvanını almıştı.

 

Ay’da ilk insan: Neil Armstrong: SSCB ile ABD arasındaki Uzay yarışının dönüm noktalarından biri olan Ay’a seyahat, Apollo 11 adlı uzay aracıyla yapılmıştı. 16 Temmuz 1969’da uzaya fırlatılan astronotlar; Neil Armstrong,Michael Collins ve Buzz Aldrin, 20 Temmuz 1969 günü Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuştu. Canlı olarak yayınlanan bu anlarda Neil Armstrong meşhur olan: “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım” ifadesini kullanmıştı. Ay üzerinde 21 saat 36 dakika kalan astronotlar, toplam sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönmüştü.  Apollo 11 ise Uzay Yarışı’nı fiilen bitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 02:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48