banner39

Hitler Avusturya'yı böyle işgal etmişti

“Askerlerinizin Alman Ordusuna yarım saat dayanacağınızı mı sanıyorsunuz? Kim bilir belki de bir gece Viyana’ya gelmeye niyet ederim. Avusturya kısa bir ilkbahar kasırgasına benzer bil hal geçirir. O takdirde başınıza gelecekleri siz düşünün. Ben bir defa karar verdikten sonra kimse yolumu kesemez. Bana kim mani olacak?

Olaylar 07.03.2014, 14:13 07.03.2014, 14:22
Hitler Avusturya'yı böyle işgal etmişti

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Dünya Savaşı sonucunda “Versailles Antlaşması” ile silahlanması sınırlandırılmış olan Almanya, Adolf Hitler’in iktidara gelişinden kısa bir süre sonra bu şartı askıya aldı, karada, denizde ve havada süratle silahlanmaya başladı. Adolf Hitler: “Beş yıl sonra Almanya dünyanın en büyük hava gücünü kurmuş olacaktır!” diyordu.

Zamanla daha da ileri gitti ve 16 Mart 1935’te Alman ordusunun bundan böyle mecburi askerlik esası üzerine yapılanacağını ilan ederek “Almanya, yeni ve kuvvetli bir donanma kurmaya karar vermiştir” açıklamasını yaptı.  Bu açıklanan kararlara hiçbir devlet karşı çıkamıyordu. Çünkü dönemin şartları itibariyle onu bundan vazgeçirmek için savaşı göze alacak devlet yoktu.

Almanya, ilk saldırıya 1936 yılında asker bulundurması yasak olan Ren Nehri’nin Batısını bir gün içinde işgal ederek başladı.  Böylece Ruhr havzası işi kolayca haledilmiş, Fransa ve İngiltere bu emr-i vaki karşısında boyun eğmekten başka bir şey yapamamışlardı. Sıra ise Avusturya’da idi. Bir Avusturyalı Onbaşı olan Hitler’in 1933’te iktidarı ele aldığı günden başlayarak Nazi Almanyası, gözlerini Viyana’ya dikmişti.  1934’te yaptıkları politik manada Avusturya’yı Almanya’ya katma teşebbüsü sonuç vermedi ve 25 Temmuz 1934’te Naziler tarafından öldürülen Başbakan Engelbert Dollfuss’un yerine geçen Kurt Von Schuschingg duruma hakim oldu. Fakat Hitler, “Alman olan Avusturya, büyük Alman vatanına katılmalıdır. Avusturya’yı Almanya sınırları içinde görmek, benim en aziz emellerimden biridir. Bu emelim çok yakında gerçekleşecektir” diyordu.

Eski Alman Başbakanı ve II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Ankara Büyükelçisi olan Franz Von Papen, bu süreçte Viyana’ya elçi olarak atandı. Papan’i başlıca görevi Avusturya Nazilerine destek vermek ve Avusturya ileri gelenlerini Alman nüfuzu altına almaktı. Von Papen bunu Amerikan elçisine: “Türkiye sınırlarına kadar Avrupa’nın bütün güneydoğu bölgesi Almanya’nın tabii hinterlandıdır. Bana verilen vazife, bu alanı siyasi ve ekonomik bakımdan Almanya’nın hükmü altına koymaktır.” Sözleriyle açıklamıştı.

12 Şubat 1938’de, Alman Orduları Başkomutanlığı’nı üzerine Alan Adolf Hitler, Avusturya işini bir an önce halletmeye karar verdi. Von Papen aracılığı ile Avusturya Başbakanı Kurt Von Schuschingg’le Berchesgaden’de görüşen Hitler, Başbakanı tehdit ederek: “Askerlerinizin Alman Ordusuna yarım saat dayanacağınızı mı sanıyorsunuz? Kim bilir belki de bir gece Viyana’ya gelmeye niyet ederim. Avusturya kısa bir ilkbahar kasırgasına benzer bil hal geçirir. O takdirde başınıza gelecekleri siz düşünün. Ben bir defa karar verdikten sonra kimse yolumu kesemez. Bana kim mani olacak? “dedi ve hazırlanan ültimatom niteliğindeki anlaşma Avusturya Başbakanı’nın imzasına sunuldu. Anlaşmaya göre Nazi yanlısı Arthur Seyss-İnquart Başbakan olacak, bakanlıklara Hitler’in tespit ettiği isimler tayin edilecek ve tutuklu Avusturya Nazileri için genel af ilan edilecekti.

Belgeyi hiçbir şekilde tartışmaya ve değişime açmayan Hitler’in baskı ve tehdidi karşısında Avusturya Başbakanı, pek az ülkenin temsilcisinin düşebileceği zor bir durumda kalmış ve imzalamak mecburiyetinde kalmıştı. İmza töreninin ardından Hitler “Kurt Von Schuschingg, samimi davetlerimi nezaketle kabul etti. Kendisine bütün Almanların huzurunda teşekkür ederim” açıklamasında bulundu. Anlaşmasının yürürlüğe girebilmesi için Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanması gerekiyordu. Ülkesine dönen Avusturya Başbakanı Kurt Von Schuschingg, Cumhurbaşkanı Wilhelm Miklos ile anlaşarak referanduma yapmak istedi ancak  Alman tehdidi karşısında bu karar gerçekleştirilemedi ve iki saat içinde istifa ederek Başbakanlığı Seyss-İnquart’a bırakması istendi.  

Alman ordularına ise ileri harekat emri çoktan verilmişti. Schuschingg, istifasını sunmak üzere Cumhurbaşkanı’nın yanına gidince Wilhelm Miklos: “Bu buhranlı günlerde ve nazik dakikada beni yalnız bırakamazsınız. Ben Nazi Başbakan kabul edemem” diyerek istifayı kabul etmek istemedi. Ancak 11 Mart 1938’de Alman orduları hududu geçmiş, Schuschingg, çekilmiş ve Seyss-İnquart geçici bir hükümet kurmuştu.  Ertesi gün Hitler büyük bir törenle Viyana’da karşılandı ve 12 Mart’ta Almanya’nın Avusturya ile birleştiği ilan edildi. Tarihte “Anschluss” olarak adlandırılan bu ilhakın ardından Alman orduları ülkeyi baştanbaşa işgal etti. 15 Mart’ta Viyana’da halka hitap eden Hitler ertesi gün Leonding mezarlığına giderek ailesinin kabrine bir ziyarette bulundu.

Hitler Viyana’da Mart 1938-VİDEO

http://www.youtube.com/watch?v=ndP7fzbz9rY

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?