I. Dünya Savaşı sırasında batırılan İngiliz yolcu gemisi Lusitania

1917'de 1. dünya savaşı'na giren abd, savaşa giriş nedenlerinden birini de lusitania'nın batırılışı olarak gösterdi.

Olaylar 09.05.2018, 15:56 10.05.2018, 11:22
I. Dünya Savaşı sırasında batırılan İngiliz yolcu gemisi Lusitania

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

I. Dünya Savaşı sırasında New York'tan İngiltere'nin Liverpool kentine giden İngiliz yolcu gemisi Lusitania, 7 Mayıs 1915'te İrlanda açıklarında Alman denizaltısı fırlattığı bir torpido tarafından vuruldu.

 

Dönemin en büyük gemisi olarak ün yapan Lusitania, vurulduktan sonraki 18 dakika içinde battı. Gemide bulunan bin 959 kişiden sadece 761 kişi kurtulabildi. Bin 198 kişi kazada hayatını kaybetti.  Tüm dünyanın tepkisini çeken kaza, ABD'nin savaşa dahil olmasının en büyük nedenlerinden biri oldu. 

Lusitania’nın ambarlarında 4.200 kasa silah mermisi bulunmaktaydı. Bu, aslında tek bir çarpışmasında bile milyonlarca mermi sarf edilen bir savaşta önemli bir miktar sayılmazdı kuşkusuz. Fakat askeri gereksinimlerini karşılamalarına fazlasıyla engel olan bir abluka altında kalan Almanlar, kuralların en hafifinden de olsa çiğnenmesine göz yumacak ruh durumunda değillerdi.

Kaçak eşya taşıyan bütün gemiler, İngiltere ve İrlanda yakınlarında ele geçirildikleri anda Alman Deniz Kuvvetleri tarafından meşru hedef olarak kabul edilmekteydiler. Üstelik Lusitania New York’tan yola çıktığı gün, sanki gözdağı vermek istercesine Amerikan bandıralı Gulflight tankeri Almanlar tarafından torpillenerek batırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?