banner39

Kaddafi 1974 Kıbrıs harekatı sonrasında Türkiye'ye yardım etmişti

Libya lideri Muammer Kaddafi, Türkiye ile ilişkileri sıklaştırma ve geliştirme politikasının bir sonucu olarak Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında ABD ambargosu sırasında elindeki Amerikan silahları ve uçak yakıtı rezervlerini Türkiye’ye nin kullanımına sundu.

Olaylar 27.10.2011, 23:31 22.07.2017, 13:14
Kaddafi 1974 Kıbrıs harekatı sonrasında Türkiye'ye yardım etmişti

Emre Gül /  Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

 
  

Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanı Makarios’a karşı yapılan darbenin ardından Kıbrıs Helen Cumhuriyeti ilan edildi. Bu gelişme üzerine Kıbrıs’taki bunalım daha da artınca Türkiye, 1960 yılında imzalanan anlaşmadan doğan garantörlük hakkıyla 1974’te Kıbrıs’a askeri müdahalede bulundu. Kıbrıs’a yapılan ikinci harekâtın ardından ise dünya kamuoyunda Türkiye karşıtı bir hava oluştu. Bu harekâtın bir işgal ve ilhak girişimi olduğunu ileri süren İngiltere, ABD ve SSCB gibi büyük devletler, Türkiye’ye karşı bir tavır takındılar. ABD Kongresi 1975’te Türkiye’ye silah ambargosu konulmasına karar verdi. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yapıldığı dönemde ve ilerleyen yıllarda Türkiye dış ilişkilerde izole edilmeye çalışıldı ve Türk dış politikasında yeni bir devir başladı.

 
Muammer Kaddafi 

İşte böyle bir dönemde Libya lideri Muammer Kaddafi, Türkiye ile ilişkileri sıklaştırma ve geliştirme politikasının bir sonucu olarak Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında ABD’nin ambargodan sonra  elindeki Amerikan silahları ve uçak yakıtı rezervlerini Türkiye’yenin kullanımına sundu.

Konuyla ilgili olarak, Libya devleti ve halkının desteğini iletmek üzere 2 Ocak 1975’te Türkiye’ye gelen Libya Başbakanı Callud yaptığı açıklamada: “Bizim Libya Devrim Konseyi olarak ve Libya halkı olarak şu veya bu nedenle kopan tarih bağlarının tekrar birleştirilmesi hususunda ısrarımız vardır. İki ülke arasında köprülerin onarılması için her türlü gayreti göstermeye hazırız. Bu hususta kapıları tamamıyla açık tutuyoruz. Arap milletiyle Türk milletinin bir araya gelmesi büyük bir olaydır” dedi.

Bunun ardından 5 Şubat’ta ABD yardımının kesildiği ve Türkiye’ye silah getirmekte olan gemiler geri çevrildiği gün Dışişleri Bakanlığında sessiz bir törenle Türk-Libya Petrol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, Libya uygun fiyatla 3 milyon ton ham petrol ve 200 bin ton fueloil vermeyi taahhüt etti.

 
  

Bunun yanı sıra silah ambargosu sebebiyle bu yöndeki askeri desteği arttıran Kaddafi, savaş uçaklarını ve füzelerini de Türkiye’nin hizmetine arz etti. Yapılan askeri yardımlarla ilgili olarak hibe edilen silahları taşırken çekilen resimleri de basın-yayın organlarında yer aldı.

 

Kaynaklar:

GEDİKLİ, Yusuf, Trablusgarp Cephesi Hatıraları, s. 154, İstanbul, 2009.

KUYAŞ, Ahmet(Yayın Yönetmeni), Tarih 2002, s. 318, İstanbul, 2002.

Milliyet Gazetesi, Sayı: 9756, 9789.

Hürriyet Gazetesi, Sayı: 9432.

banner53
Yorumlar (8)
Eyup Turşucu 1 yıl önce
Yazıda bir yanlış var. 1974 Barış harekatına Libyadan yapılan yardımın mimarı rahmetli Kaddafi idi. Türkiye ne yaptı? 2011’de petrol canavarları’nın libya’da karışıklık çıkarıp Kaddafi’yi yok etme savaşında onların yanında yer alarak linç edilmesine yardımcı olunmuştu. Bunu da yazsaydınız keşke. Yarın libya’da yönetim değişirse Türkiye ne yapacak? Keşke bu konuda da görüş bildirseydiniz. Önder Atatürk’ün değişi asla unutulmamalı.YURT’TA SULH CİHAN’DA SULH”. Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir. İyi günler
Gurkan akbas 1 yıl önce
O pisirik dediginiz karaoglan orda destan yazdi yazik sizin gibilere
ismail ölmez 1 yıl önce
boş konuşmayı kadafi libya lideriydi bize her şeyde yardım etti abd amborgo uygularken onlar bize yardım etti şimdi biz yardım etmişik çokmu 3 parti evet dedi akp mhp bbp helal olsun vatan sever olan herkeze yazıklar olsun kanı bozuklara
Matildan Karabulut 1 yıl önce
Hocam şimdi tezkereyi onaylayanlar, 2011 de adamı tepesine bomba yağdıranlara destek verdiler. Adam gibi tarihi oku, işene gelen kısmını alarak değil. 18 yıldır her şeyin olduğu gibi bununda içine etmiştir bu hükümet. Tıpkı Esad, Saddam a yapılanlar gibi uydurma hikayelerle savaş adı altında yağma başlatılmış, her zaman olduğu gibi de Türkiye taşeronluk yapmıştır. Şimdi de tarihi bağlarımız var diye yardıma gidiyormuşuz... adam gibi siyasi strateji yapamayıp ileriyi görmüyoruz demiyorlarda...
selma yavuzoglu 1 yıl önce
turkiyeyle cia amerika ingiltere vatikan kotu oynuyor turkiyenin telekomu yok almanya nazilik yapiyor
Kıbrıs Gazisi 1 yıl önce
Gürksn Akbaş.
Sen o harekatta Kıbrıstamıydın?
Karaoğlan dediğiniz Ecevit Destan falan yazmadı?Destanı Yürk askeri yazdı.
ismet soner 1 yıl önce
libya ve türkiye hem tarihi bağları itibarıyla, hem müşterek harici düşmanlara sahip olması, hem de müşterek dahili düşmanlara (batının devşirdiği libyalı, türkiyeli görünümlü mankurtlara) sahip olması dolayısıyla kaderleri bir iki ülke.
hayatta kalabilmek için, ayakta kalabilmek için zor dönemlerde birbirine yardım etmeye mecburlar. o zor dönemlerdeki liderler elbette duayı hak ediyor, ama onlara değil, iki halkın birbirine duyduğu vefa hissi esastır.
mehmet 13 ay önce
beyler 2. ağızdan konusuyorum dedem eskiden telsizde geçen konusmalardan haberi vardı ozaman askerdeymiş ve harekat eğer yunan yardım ederse kıbrıs.yunanıstan.12adalar hepsine gircekmişiz balıkesır bandırma hava üssünü bilen vardır harekat zamanında elektrıkler kesılmıstır libyanın gonderdıgı uçaklar amerika libyaya bizi durdurması ıcın verdı o ucaklarıama kaddafi bize gonderdi o ucakları el altından bılınmeın dıye ucakların kanatlarına turk bayrakları bıle işlediler adamlar harekattan 1 kaç hafta onceden bılgı alınmıstır harekat meselesı uçaklar sonradan doğaçlama olmustur adam amerikan ussunu basıp bize mühimmat sağladılar ama kaddafide evliya deildi :/ he dedemde dınlerken genelkurmay aradakiler çıksın telsizden demişler :):):)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?