banner39

Marmaray'ın atası Tünel-i Bahri

İstanbul boğazına köprü projelerinin gündemde olduğu 1902 yılında tüp geçit şeklinde yeni projeler de hazırlanıyordu. Boğazın altında yapılacak çelik tünel gidiş ve geliş olmak üzere çift hatlı olacaktı.

Olaylar 05.08.2013, 05:51 19.03.2018, 16:19
Marmaray'ın atası Tünel-i Bahri

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul’un ulaşım meselesi tarih boyunca önemli bir yer tutmuş Haliç’in ve Boğazın bir şekilde geçilmesi amacıyla çeşitli projeler hazırlanmıştı. Bunların en eskilerinden biri Leonardo da Vinci tarafından Haliç ve Boğaz için hazırlanan ve Sultan II.Beyazıd’a sunulan ancak o günün şartlarında gerçekleşmesi imkansız olan köprü projeleriydi. Bu projelerden Haliç için olanı 19.yy’da farklı bir şekilde hayata geçirilecek ve Haliç’in iki yakası köprü ile birbirine bağlanacaktı.

İstanbul boğazına yönelik projeler de mühendisliğin geliştiği bu dönemlerde gündeme geldi. Boğazın altından Anadolu’yu ve Rumeli’yi birbirine bağlayacak ilk çalışma Tünel-i Bahri adıyla 1860 yılında Sultan Abdülmecid döneminde Fransız Jaggues Preault tarafından  projelendirildi. Ancak iki kıtayı tren yoluyla birbirine bağlayacak olan bu proje Sultan Abdülmecid’in vefatı üzerine gerçekleşmedi.

Ülke bütünlüğü, güvenliği ve ekonomik gelişme için ulaşımın günden güne önem kazandığı 19.yy’da Osmanlı devleti Rumeli’de ve Anadolu’da önemli demiryolu projelerini başlattı. Balkanları, Anadolu’yu ve Arap topraklarını birbirine bağlayacak olan demiryolu hatlarının yapımı için büyük çabalar sarf edildi.  Devlet içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara karşın Bağdat demiryolu, Hicaz demiryolu gibi projeleri gerçekleştirdi. Demir yollarının yapımındaki başarıya paralel olarak İstanbul boğazına köprü ya da tüp geçit yapılması şeklindeki projeler tekrar gündeme gelmeye başladı.

 
  

Tünel-i Bahri için ilk proje teklifi 1876 yılında Sultan  II.Abdülhamid döneminde Galata ve Pera arasındaki tünelin mühendisi Euqene Henri Gavand tarafından yapıldı. Bu tüp geçit projesi Sarayburnu ile Üsküdar arasında olacaktı. Ancak 93 harbi olarak bilinen 1878 Osmanlı-Rus savaşının da etkisiyle bu proje rafa kalktı. Sarayburnu-Üsküdar arasının tüp geçitle bağlanması için ikinci proje ise 1891 yılında Fransız S.Preault tarafından sunuldu.

 
  

1900 yılına gelindiğinde İstanbul boğazının iki yakasının birbirine köprü veya tüp geçit ile bağlanması için yeni projeler gündeme geldi. Projenin bu seferki hazırlayıcıları ise Almanlardı. Bağdat Demiryolu projesini üstlenmiş olan Almanlar İstanbul boğazına bir köprü yaparak birbirine bağlamayı projelendirdiler. Rumeli Hisarı ile Anadolu Hisarı arasında yapılması planlanan köprü o zamanki adıyla Cisr-i Hamidi, Bağdat demiryolu hattına bağlanıyordu.

 
  

II.Abdülhamid döneminde gündeme gelen köprü projelerinden bir diğeri ise Sarayburnu- Üsküdar arasına yapılması planlanan projeydi. Fransız inşaat mühendisi F.Arnodi’nin çizdiği projeye göre köprü beş ayak üzerine oturtulacak ve denizden 50 metre yükseklikte olacaktı. Bu köprülerin yapımı ile Viyana’dan Medine’ye demiryolu ile kesintisiz ulaşım sağlanabilecekti.

İstanbul boğazına köprü projelerinin gündemde olduğu 1902 yılında tüp geçit şeklinde yeni projeler de hazırlanıyordu. Boğazın altından çelikten bir tünel yapılması şeklindeki projenin sahibi 3 Amerikalı mühendisti. “Tünel-i Bahrî” ismiyle padişaha arz edilen tüp geçit gidiş ve geliş olmak üzere çift hatlı olacaktı.

 
  

Ancak bu projelerin hiçbirisi dönemin ekonomik zorluklarından ve siyasi çalkantılarından  dolayı gerçekleşemedi. II.Abdülhamid’in tahttan indirilmesi ve sonrasında ülkenin yaşadığı zorluklar sebebiyle de uzun yıllar gündemden düştü.

 

Kaynaklar:

Ömer Faruk Yılmaz, Boğaziçi'ne Tüp Geçit;Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın Tüp Geçit (Tünel-i Bahrî) Projeleri

Aydın Talay,Eserleri ve hizmetleriyle Sultan Abdülhamid

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?