banner27

Mısır'daki Türkler Osmanlı vatandaşı sayılmış

Mısır'daki Türkler 1926'ya kadar Osmanlı vatandaşı sayılmış.

Mısır'daki Türkler Osmanlı vatandaşı sayılmış


Tarık Yalçın-Dünya Bülteni/ Tarih Servisi

Mısır’’da ilk Türk yerleşmesi Abbasilerin ilk dönemlerine kadar uzanır. Tolunoğulaarı, İhşidiler, Fatimiler, Eyyubiler, Memluklular, Osmanlılar Mısır’daki hakimiyetleri boyunca etnik kimlik unsurunu öne çıkarmamışlar, Müslüman topluluk dairesinde farklı milletleri bir arada tutmuşlardır.

Mehmet Ali Paşa’nın 1833’de yaptırdığı nüfus sayımında Mısır’da 2,5 milyon Mısırlı Müslüman, 160 bin Kıpti, 30 bin Türk, 5 bin Çerkez, 210 bin Bedevi Arap, 30 bin Berberi, 20 bin Zenci, 10 bin Rum, 20 bin Ermeni ve 4 bin Yahudi yaşamaktaymış. George Douin, L’ Egypte et la Syrie en 1833 adlı eserinde bu sayının Kuzey ve Orta Mısır için geçerli olduğunu söyler.

Türk asıllı Mısır’ın önde gelen şairlerinden Ahmed Şevki, kendisinin Mısırlı olduğunu fakat bütün Müslümanlar gibi Abdülhamit’e ve hilafete bağlı olduğunu söyler. Jöntürklerin Mısır’daki faaliyetlerinden sonra milliyetçilik anlayışının Türklerde yayıldığını ve Mısır Müslüman toplumu içerisinde bir parçalanmaya neden olduğunu belirtir.

Birinci Dünya savaşı sonrasında İngilizler, Müslüman toplulukların birlikte yaşadıkları mahalleri kaldırarak Türkler, Çerkezler, Kıptiler için ayrı mahalleler oluşturmuşlar. Mısır’daki Türkleri gözetim altında tutarak onların Osmanlı devletiyle ilişki kurmasını engellemeye çalışmışlar.

Mısır toplumu İngiliz hakimiyetinde kalmasına rağmen kendisini Osmanlı vatandaşı olarak kabul etmiştir. Fakat İngilizler, Türkler dışındaki toplulukların Osmanlı vatandaşı değil mısır vatandaşı olduğunu göstermeye çalışmışlar ve kimliklerine Mısır vatandaşı mührünü vurmuşlar.

1923’de Türkiye Cumhuriyeti kurulunca Mısır’daki Türkler sevinmiş, izin verilenlerden bir kısmı Türkiye’ye göç ederek Türk Vatandaşlığına geçmişler. Fakat Mısır’da kalanların vatandaşlığı Türkiye tarafından kabul edilmeyince Mısır vatandaşlığına geçmeyen Türkler, kimliksiz olarak Osmanlı vatandaşlığına devam etmişlerdir. Türkiye büyükelçiliğinin sorunlarıyla ilgilenmeyişi bir hayal kırıklığına neden olmuştur

Osmanlı Devleti gibi bir devletin artık olmadığını gören Mısır’daki Türkler, eğitim, konut, nüfus gibi sorunlardan dolayı 1926’da çıkarılan bir kanunla mısır vatandaşlığına kabul edilmişlerdir.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 18:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aybar
Aybar - 3 hafta Önce

Ataput hangi değerlere önem vermiski dıs türkleri önemsesin..aldığı ünvanı elinden bu millet gün gelip alacak iñşAllah..soysuz ecdada ait ne değer varsa silmiş

SIRADAKİ HABER

banner26

banner25