banner39

Öjeni ve Hitler pratiği

Hasta insanların yok edilmesini savunan ve insanlık suçu sayılan 'öjeni' Hitler pratiğinde çözümleniyor

Olaylar 04.10.2010, 16:24 15.03.2018, 14:11
Öjeni ve Hitler pratiği

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

Öjeni, sakat veya hasta insanların yok edilmesi, sağlıklı bireylerin çoğaltılması, insan ırkının ıslah edilmesi anlamına gelmektedir. Bu fikir Eflatuna kadar dayandırılabilirse de modern dönemde bu anlayışı ortaya ilk koyan Sir Francis Galton dur. Galton evrim teorisinin de etkisiyle insandaki kalıtım yoluyla geçen hastalıkların öjeni yöntemiyle önleneceğini ve sağlıklı bir ırkın bu şekilde ortaya çıkacağını iddia ediyordu.

Bu fikrin Almanya'daki savunucu ise biyolog Earnst Haeckel oldu. Irkıçı bir ideolojiye sahip Naziler ise bu fikri hemen benimsediler. Irkçı bilim adamları da hasta,sakat insanların öldürülmesi gerektiğini açıktan savunmaya başladılar.

Hitler de Öjeni için şöyle diyordu :

'Devlet için zihin ve beden eğitiminin önemli bir yeri vardır, ancak insan seçimi de en az bunun kadar önemlidir. Devletin, genetik olarak hastalıklı veya alenen hasta olan bireylerin üreme için uygun olmadıklarını deklare etme sorumluluğu vardır... Ve bu sorumluluğu hiçbir anlayış göstermeden ve başkalarının da anlamalarını beklemeden acımasızca uygulamalıdır... 600 yıllık bir zaman dilimi boyunca vücudu sakat olan veya fiziksel olarak hasta olan kimselerin üremesini durdurmak... insan sağlığında bugün elde edilemeyen bir gelişim sağlayacaktır. Eğer ırkın en sağlıklı olan üyeleri planlı bir şekilde ürerlerse sonuçta bugün hala taşıdığımız hem ruhsal hem de bedensel açıdan bozuk tohumların olmadığı... bir ırk oluşacaktır.'

Hitler iktidarı döneminde 1933 yılında çıkarılan bir yasa ile öjeni politikası resmen uygulanmaya başlandı. Onbinlerce akıl hastası,doğuştan kör, kalıtsal hastalığı bulunanlar belli merkezlere toplatıldı. Bu kişiler burada ya kısırlaştırıldılar ya da öldürüldüler.

Yorumlar (1)
mehmet kurtulus 12 yıl önce
eugenic/öjeni:güzel konuya girmissiniz,lütfen bu eugenic konusunu iyi isleyin.orayi kuranlar ve hitleri basa getirenler ayni kisilerdir,rokkefeller ve rotshild yahudi ailelerdir.birinci ve ikinci dünya savasini hazirlayanlardir.dünyanin yiyecek ve giyeceklerinin zehirleri eugenic /ve IG-FARBEN teskilati planlar,onun icindir dünyada kanser en üste cikmistir.bunlar insanlik düsmani,seytana tapan
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?