banner39

Olimpiyat Oyunları Yunan tanrıları adına düzenlenmiş

Olimpiyat oyunları, Yunan mitolojisinde en büyük tanrı olarak kabul edilen, gökyüzü ve şimşek tanrısı “Zeus” adına, (kesin olmamakla birlikte) ilk kez İ.Ö 776 yılında Yunanistan’ın “Olimpia Bölgesi”nde düzenlenmiştir.

Olaylar 29.07.2012, 04:29 29.07.2012, 04:46
Olimpiyat Oyunları Yunan tanrıları adına düzenlenmiş

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

 
  

Farklı ülkelerden sporcuları bir araya getiren dünyanın en büyük spor organizasyonlarından “Olimpiyat Oyunları”nın kökeni Eski Yunan’da yapılan şenliklere dayanır. Bu şenliklerin temelini ise mitolojik ve paganist öğeleri içinde barındıran çok tanrılı “Eski Yunan Dini” oluşturur. Düzenlenişinden süresine, sembollerinden sloganlarına kadar her şeyin bu din etrafında şekillendirildiği olimpiyat oyunları, Yunan mitolojisinde en büyük tanrı olarak kabul edilen, gökyüzü ve şimşek tanrısı “Zeus” adına, (kesin olmamakla birlikte) ilk kez İ.Ö 776 yılında Yunanistan’ın “Olimpia Bölgesi”nde düzenlenmiştir.

Bu bölgede Yunan tanrılarının kutsal dinlenme yeri olan “Olimpos Dağı”nda olimpiyat ateşinin yakılmasıyla başlayan oyunlar, önceleri ölülerin ruhlarının sekiz yılda bir dirileceği inancıyla sekiz yılda bir, daha sonra dört yılda bir yapılmaya başlanmıştır. Disk, cirit atma, uzun atlama, boks, güreş, atlı araba yarışı gibi dallarda icra edilen olimpiyat oyunları için beş günlük bir süre belirlenmiş, yarışların ardından son iki günde dini vecibeler yerine getirilerek tanrı Zeus’a kurbanlar sunulmuştur. 

 

 
  

Bu sebeplerle dinsel bir tören hüviyeti de taşıyan oyunlara sadece Yunanca konuşan özgür erkekler katılmış, ilerleyen dönemde atlı binicik yarışlarına kadınlar da alınmıştır. Yarışlar için on ay önceden hazırlıklara başlayan ve başarılı olan sporculara ödül olarak zeytin dalından mamul çelenkler takılmıştır. Yunan tanrıları onuruna düzenlenen olimpiyat oyunları, İ.S 392 yılında Hıristiyanlık adına,  İmparator II. Theodosius tarafından yasaklanarak durdurulmuştur.

19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Avrupa’da birbirleriyle savaşan Hıristiyan devletleri ortak bir köken ve paydada birleştirmek için yeniden diriltilen “Yunan düşüncesi” ve “Helen hayranlığı” olimpiyat oyunlarının yüzyıllar sonra başlangıcına da kaynaklık etmiştir.

 Olimpiyatların dünya barışının temeli olduğunu düşünen Baron Pierre de Coubertin, “eski

“Olimpia” oyunlarını yeniden canlandırarak modern şartlara adapte etmek, insanlar arasında var olan gerilimleri ve düşmanlıkları rekabet ruhu sayesinde azaltılabilmek” fikriyle harekete geçmiştir. 1894 yılının Haziran ayında Sorbonne’de toplanan "International Athletic Congress"te onun önerisiyle Olimpiyat oyunlarının yeniden başlatılması kararı alkışlarla ve oy birliğiyle kabul edilmiş, Coubertin'in yakın arkadaşı olan Rahip Didon’a ait “CITIUS, ALTIUS, FORTIUS” (Daha süratli, Daha Yükseğe, Daha Kuvvetli) sözü olimpiyatların sloganı kabul edilmiştir.

 
  

Eski Yunan’da olduğu gibi modern olimpiyatların da beş gün sürmesi planlanmış ve Yunanistan’ın Olimpos Dağı’nda mercek yardımıyla güneş ışığı kullanılarak yakılacak olimpiyat ateşinin ülke ülke dolaştırılarak oyunların yapılacağı yere kadar götürülmesine karar verilmiştir. Böylece Eski Yunan tanrıları onuruna düzenlenen pagan kökenli “Olimpiyat Oyunları” Avrupa’nın evrensellik, eşitlik, kardeşlik, barış iddiaları ve idealleriyle bütün dünyaya sunularak kabul ettirilmiştir. 1937 yılında Cenevre’de hayatını kaybeden Modern Olimpiyat Oyunları’nın mimarı Baron Pierre de Coubertin’in kalbi de vasiyeti üzerine ilk oyunların düzenlendiği “Olimpia Bölgesi”ndeki Zeus tapınağı içine gömülmüştür.

 
  

 

 Kaynaklar: 

Çetin ÖZDİLEK, Aydın ŞENTÜRK, Enver DÖŞYILMAZ, “Modern Olimpiyat Oyunlarının Tarihi Gelişimi”.

banner53
Yorumlar (3)
Meriç 9 yıl önce
"Avrupalınun Yunan-ı Kadim muhabbeti bir kendi kendine perestiş, histeriye varan bir perestiş.Geçen asrın bütün Türk düşmanları Helenizm bayrağı altında toplanırlar.Yunan yüceltildikçe, Osmanlıya karşı duyulan husumette kabarır. Yunancılık bir baştan bir başa sarar Avrupa'yı. Bu yeni mezhep, İngiliz'le, Rus'u, Alman'la Fransızı kaynaştırır." Cemil Meriç-Bu Ülke
Meriç 9 yıl önce
"Gönülleri çağdışı kalmaya razı olmayan garpperest aydınlarımız Yunandan fazla Yunancı kesilirler. Hocalarına parmak ısırtacak kadar Yunancı. Efendileri yalan mı söyleyecek? Kendine yeni cedler arayan kibar intelijansiyamız, elbette ki Yunan'ı Moğol veya Hun'a tercih edecekti.Yunan perestlik Truvaya sokulan at." Cemil Meriç
muzaffer 7 yıl önce
peki bu yarışlarda kölelerin yarışıp yarışmadıgını nasıl anlıyorlar
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü