banner39

Osmanlı Devletinde ilköğretim nasıldı?

Osmanlı'da sıbyan mektepleri ilköğretimin yapıldığı, küttab okul geleneğinin devamıydı.

Olaylar 21.09.2010, 09:36 21.09.2010, 09:36
Osmanlı Devletinde ilköğretim nasıldı?

 

İsmail Çal-Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Osmanlı Devletinde ilköğretimin yapıldığı yer sıbyan mektebi idi. Sıbyan Mektebleri daha çok ilk okul özelliği taşımaktadır. Bu okullar İslam medeniyeti geleneğindeki ''küttab''adlı okulların devamı niteliğindedir.

Sıbyan mektebleri külliyelerin içerisinde mutlaka yer alırdı. Külliye olmayan yerlerde ise camilerin yanında ayrı bir yapı olarak bulunurdu. Her mahallede her köyde her semtte açılmıştır. Eğitim vakıf sistemi yoluyla parasız yürütülürdü. Eğitim karma olabildiği gibi kız ve erkekler için ayrı uygulama yapılıyordu. Öğretmenler imam, müezzin ya da okuma yazma bilen kişiler olabilirdi. Çalışma sistemleri vakfiyelerde belirtilmesine rağmen genelde pek çok açıdan benzer özellik taşırlardı. Karma veya kız mekteblerinde bilgili , tecrübeli ve hafız olan bayan öğretmenler ders verirlerdi.

Sıbyan mekteblerine beş yaş civarında öğrenci kabul edilirdi. Okula başlama canlı bir törenle gerçekleşirdi. Bu törene ''amin alayı'' ya da ''bed'-i besmele''adı verilirdi. Önde bulunan öğretmen sesli şekilde dua eder veli ve çocuklar amin diyerek mektebe doğru ilerlenirdi.

Sıbyan Mekteblerinde resmi bir müfredat programı yoktu. Bu konuda vakfiye şarları ve bu konudaki bazı düzenleme içeren hükümlerden bazı bilgiler edinmek mümkündür. Temel prensip çocuklara okuma yazma ve İslami bilgiler öğretmektir. Ayrıca ''kara cümle''denilen dört işlemin öğretilmesi esastı. Özellikle külliye büyük camiler etrafındaki mekteblerde daha teferruatlı bir eğitim verilirdi. Hatta güzel yazı hocaları bile görevlendirilirdi.

Eğitim dili konusunda farklı görüşler ileri sürülmektedir. Fakat Osmanlı Devletinin yapısı göz önünde bulundurularak her bölgede etnik yapıya göre değişiklik göstereceği tahmin edilse de ağırlık Türkçedir. Mezuniyette yıl ve yaş esası yoktur. Fakat temel kural Kur'an-ı Kerim'i en az bir kere hatmetmiş olmaktır.

 

banner53
Yorumlar (3)
ahmet 11 yıl önce
hiç güzel değil
isimaiz 3 yıl önce
çok güzel
Hazal 2 yıl önce
Bence çok güzel
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?