banner27

Pearl Harbor baskınını samurayın oğlu planlamış

ABD donanmasını ağır bir zayiata uğratan Pearl Harbor baskınının mimarı eski bir samurayın oğlu Isoroku Yamamoto'dur

Pearl Harbor baskınını samurayın oğlu planlamış

 

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

“Amerika’yı kalbinden vuracağız”... Bu sözlerin sahibi Pearl Harbor baskınının fikir babası Japon amiral Isoroku Yamamoto’dur. Bir samurayın oğlu olan Yamamoto uçağının Amerikalılar tarafından düşürülmesine kadar bir savaşçı gibi yaşamış Midway yenilgisi hariç komuta ettiği her savaşı kazanmıştı.

1941 senesinin 5 Kasım sabahı Japonya Genel Kurmayı hararetli bir tartışma içerisindedir. Asıl tehlikenin savaşa girmemesine rağmen Müttefik kuvvetlerine askeri teçhizat, lojistik destek sağlayan ABD’den geldiği konusunda generaller ve amiraller hemfikirdir. Peki ne yapılmalıdır. Japon donanmasının deneyimli ismi Yamamoto kendinden emin bir sesle Amerikan donanmasının Pasifik adlarında vurulması gerektiğine işaret ediyor ve ilk vuranın da kendileri olması gerektiğini söylüyordu.

Amerikan donanmasının açık denizlerde yenilmeyeceğini ileri süren amiral, Amerika’yı kalbinden yani Pearl Harbor’den vurmayı teklif ediyordu. Bu teklif Japon genelkurmayını heyecanlandırmış ve Oramiral Chuichi Nagumo komutasındaki filo Paarl Harbor baskını için görevlendirilmişti.

Baskın 7 Aralık 1941’de başladı, 423 savaş uçağı ve üç denizaltı bir buçuk saat içersinde 2403 Amerikalı askeri öldürmüş, 18 savaş gemisini ve 6 uçak gemisini batırmıştı. ABD Yamamoto’nun dediği gibi tam kalbinden vurulmuştu.

Yamamoto’nun başarıları yalnız bu baskınla sınırlı kalmamış İngiliz ve Amerikan donanmasından oluşan bir orduyu da Java açıklarında yenilgiye uğratmıştı. ABD basını Yamamoto’yu gazetelerinde “şeytan” gibi göstererek “Amerikan halkının düşman”ı ifadesini kullanmışlardı. Yamamota sadece basının hedefinde değil, aynı zamanda ABD ordusunun da başdüşmanı kabul edilmiş, bütün ilşikileri mercek altına alınmış, Amerikalı Japonlardan oluşan bir istihbarat timi onu izlemek için görevlendirilmişti.

Amerikalı casusular, Yamamoto’nun Japon birliklerini denetlemek için Bougainville adasına gideceğini orduya bildirmişlerdi. Amerikan başkanının emriyle 18 Amerikan savaş uçağı İntikam operasyonu adını verdikleri bir operasyon düzenleyerek 18 Haziran 1943’de Yamamoto’yu taşıyan uçağı düşürdüler. Bir gün sonra, New York Times gazetesi Yamamoto’nun ölümünü okuyucularına “Pearl Harbor’un intikamını aldık” diye duyuracaktı

Isoroku Yamamoto kimdir?

Nigata’nın Nagaoka kasabasında eski bir samuray olan Sadakichi Takano’nın altıncı çocuğu olarak 1884’de doğdu. Babası onu bir samuray gibi yetiştirdi. Önce orduya vermek istemedi, fakat samurayların modern Japon ordusuna yenilmesi üzerine oğlunu imparatorun himayesine verdi. 1896’da Hiroşima Askeri kolejine girdi ve disiplinli bir eğitim aldıktan sonra bu okuldan birinci olarak 1904’de mezun oldu. Mezun olduktan ölümüne kadar Japon donanmasında hizmet etti. 1912’de İmparatorluk bursu ile ABD’ye savaş uçakları konusunda eğitim almak için gitti ve Harvard’a bir süre okudu. İlk başarısını 1905 Japon Rus savaşında kazandı. 1939’da Japonya deniz kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Usta bir asker olduğu kadar stratejist olan Yamamato öldüğünde Eisenhover Amerika’nın düşmanını askerlerin ise büyük bir komutanını kaybettiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2010, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25