banner39

Sabahattin Ali: 63 yıllık fail-i meçhul!

Tek parti döneminde Bulgaristan'a gitmek isterken öldürülen yazar Sabahattin Ali ile ilgili karanlık noktalar hala aydınlatılamadı

Olaylar 02.04.2012, 18:08 02.04.2018, 15:46
Sabahattin Ali: 63 yıllık fail-i meçhul!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden ve Markopaşa isimli muhalif gazetenin kurucusu Sabahattin Ali 2 Nisan 1949 tarihinde öldürülmüştü.

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907'de bugün Yunanistan sınırları içindeki Gümülcine'ye bağlı Eğridere'de doğdu.

Babasının görevi nedeniyle ilköğrenimini İstanbul, Çanakkale ve Edremit'in çeşitli okullarında tamamladı.

İlkokulu bitirdikten sonra parasız yatılı olarak Balıkesir Öğretmen Okulu'na giren Sabahattin Ali, beş yıl burada okudu, daha sonra İstanbul Öğretmen Okulu'nda mezun oldu.

Bir yıl kadar Yozgat'ta ilkokul öğretmenliği yaptı. Kazandığı sınavla gittiği Almanya'da iki yıl öğrenim gördü. Yurda döndükten sonra çeşitli okullarda öğretmenlik, Devlet Konservatuvarı'nda dramaturgluk yaptı.

Konya'da bulunduğu sırada bir arkadaş toplantısında Mustafa Kemal'i yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklandı. Bir yıl mahkûm olarak Konya ve Sinop cezaevlerinde yattı. Cumhuriyetin onuncu yıldönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla tahliye oldu.

Cezaevinden çıktıktan sonra iki yıl resmi kurumlarda çalıştı. Daha sonra Marko Paşa isimli bir dergi çıkardı. Bu dergilerdeki yazılarında yayın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandı ve mahkum oldu.

1948 yılında Paşakapısı Cezaevi'nden tahliye olduktan sonra Bulgaristan'a kaçmaya karar verdi. Bu amaçla Ali Ertekin adlı kaçakçı ile anlaştı. Cesedi, 2 Nisan 1949 tarihinde Bulgaristan sınırında bulundu. Cinayeti para karşılığı anlaştığı Ali Ertekin'in "milli duygularla" işlediği iddia edildi. Ancak yargılanan Ertekin'in Sabahattin Ali'yi gömdüğü yeri gösterememesi kafalarda soru işareti doğurmuştu. Sabahattin Ali'nin cesedi bir çoban tarafından bulunmuş ve kimsesiz olarak toprağa verilmişti.

12 Eylül'ün sıkıyönetim komutanlarından emekli Korgeneral Nevzat Bölügiray anılarından gençlik yıllarında Bulgar sınırında askeri karakoldakilerin kendilerine teslim edilen bazı solcuları boğarak öldürüldüğünü yazması ise Sabahattin Ali cinayetinde bir soru işareti daha doğurdu.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?