banner39

Son Çar'a iade-i itibar

Rus imparatorluğunun son Çar'ı öldürüldükten sonra II.Nikolay'a Rusya, iade-i itibarda bulundu.

Olaylar 07.10.2010, 12:21 15.03.2018, 14:12
Son Çar'a iade-i itibar

 

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

Rusya'da 300 yıl hüküm süren Romanov hanedanına mensup II.Nikolay, Rus imparatorluğunun son Çar'ı olarak tarihe geçti.1904-1905 yılları arasında Rus-Japon savaşındaki mağlubiyet II.Nikolay'ın otoritesini ciddi anlamda sarsmış yükselen muhalefet sebebiyle 1905te Duma'yı toplantıya çağırmak zorunda kalmıştır. Böylece Çar Meşrutiyet yönetimini kabul ederek yetkilerini parlamentoyla paylaşacağına söz verdi. Ancak kısa bir süre sonra hazırlanan anayasada kendini mutlak yetkili olarak tanımlattı. Hatta 2 kez Duma'yı vaktinden önce dağıttı.

I.Dünya savaşı Rus imparatorluğunu ve II.Nikolay'ı daha da zor bir duruma düşürdü. Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar ve artarak devam eden muhalefet ülkede gösterilerin yaşanmasına sebep oldu. St.Petersburg'da yönetime karşı başlayan ayaklanmayı sert önlemlerle bastırmaya çalışan II.Nikolay, ordunun Duma ile anlaşması üzerine kardeşi lehine tahttan çekildiğini açıkladı. Ancak kardeşi Mihail tacı reddedince Rusya'da bin yıllık Çarlık idaresi sona erdi. Bolşevikler bu kargaşa döneminde iktidarı ele geçirmeye başladılar.

II.Nikolay önce gözaltında tutuldu. Daha sonra Yekaterinburg şehrine götürüldü. Orda bir evin bodrumunda hapis tutuldu. İktidarı ele geçiren Bolşevikler II.Nikolay'ın hayatta olmasının devrimin yaygınlaşmasına engel teşkil edebileceğini düşünüyordu. Bazı Rus tarihçilere göre Bolşevik yönetimi Lenin'e Çar'ın infazını önerdiler. Lenin'in de onayı üzerine II.Nikolay ve ailesi bulundukları bodrum katında infaz edildiler.Cesetleri ise bir maden ocağına atıldı. 1979 yılında cesetler tesadüfen bulundu. Ancak Sovyet hükümetinin baskıları sebebiyle konu gündeme getirilemedi. 1980'li yıllarda sürekli gündeme gelen II.Nikolay ve ailesinin durumu Sovyetler birliğinin yıkılması üzerine serbest bir şekilde konuşulabildi.

1991 yılında yapılan bir çalışma ile öldürülenlerin kemiklerine ulaşıldı. Yapılan bir devlet töreni ile St.Petersburg'a gömüldüler. II.Nikolay 2000 yılında Aziz ilan edildi. Yakın dönemde 1 Ekim 2008 tarihinde Rusya Yüksek Mahkemesi Çar ve ailesinin siyasi bir suikasta uğradıklarına karar vererek iade-i itibar'da bulundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?