banner39

Son padişahın az bilinen yönleri

Son padişahın hattatlığı dikkat çeken önemli hususlardan biridir. Özellikle rik’a hattının mükemmel olduğunu nakleden kızı, daha sonra yalnız kurşun kalemle yazdığından hüsn-ü hattı kaybettiğini söylemektedir. Mabeyn başkâtibi Ali Fuat Bey’de, “kitabeti ve imlasının düzgün” olduğunu nakletmektedir.

Olaylar 09.09.2013, 23:26 10.09.2013, 09:58
Son padişahın az bilinen yönleri

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Osmanlı padişahlarının otuz altıncı ve sonuncusu olan VI.Mehmed Vahidüddin iyi bir eğitim almıştı. Özel derslerle kendisini yetiştirmiş, bol bol okuyarak, değişik konularla ilgilenmişti. Bir aile geleneği olarak sanatla da meşgul olmuştu. Az bilinen yönüyle Sultan Vahidüddin, profesyonel derecede “müzisyen ve bestekardı”. Kanun’un yanında, piyano çaldığı da bilinen son padişah, Necib Paşa’dan Batı musikisi, Hacı Arif Bey’den de Türk musikisi dersleri almıştı. Geniş bir nota koleksiyonuna sahip olan padişahın, kendisine ait olan bugün elde 42 adet bestesi bulunmaktadır. Naat-ı şerif, semai ve marş da bestelemiştir. Eserlerinin birçoğu şarkı formundadır. Bestelediği eserlerinin notasını saklamış 1997’de ise bulunabilen tüm eserleri yayınlanmıştır.

 
  

Sultan Vahidüddin, bestekarlığının yanında “şiir”le de meşgul olmuştur. Kızı Sabiha Sultan bu konuda “Edebiyata vakıftı. Vezin ve kafiye usullerini tamamiyle bilirdi. Hatta gençliğinde yazdığı şiirleri de varmış. Bunları maalesef elde etmek kabil olmadıysa da vefatında evrakı arasında bulduğum yurdundan uzakta yazdığı hazin parçaları muhafaza etmekteyim.” Demektedir.  Bunların yanında “Hattatlığı”da dikkat çeken hususlardan biridir. Özellikle rik’a hattının mükemmel olduğunu nakleden kızı, daha sonra yalnız kurşun kalemle yazdığından hüsn-ü hattı kaybettiğini söylemektedir. Mabeyn başkâtibi Ali Fuat Bey’de, “kitabeti ve imlasının düzgün” olduğunu nakletmektedir.

Sultan Vahidüddin ‘in vakıf olduğu diğer bir konu da “Fıkıh” ilmidir. Kelam, tefsir, dersleri de almış olan sultan, Arapça ve Farsça’yı da iyi derecede bilmektedir. İslami ilimlere olan hakimiyeti sebebiyle padişahlığında bazı fetvalara müdahale etmiş ve Şeyhülislam’ın reddedemediği dini deliller ortaya koymuştur. Doğu bilimleri, İslam Felsefesi ile de devamlı olarak ilgilenmiş, ayrıca atıcılık ve binicilik sporlarıyla da meşgul olmuştur.

Kaynaklar:

İbnülemin Mahmud Kemal İnal, Osmanlı Devrinde Son Sadrazamlar, MEB, İstanbul, 1955.

Murat Bardakçı, Şahbaba, Pan yay. İstanbul, 1998.

Ahmet Kadri Rizeli, Sultan Bestekarlar, Kalan Müz., İstanbul, 1999

İsmail Hami Danişmed, : İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi,Türkiye yay., İstanbul, 1972.

 

 

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?