banner15

Topçu Kışlası'nın tarihçesi

Taksim Topçu Kışlası askeri amaçlar dışında şehir müzesi, sergi alanı,gösteri merkezi olarak hizmet verdi. Son olarak futbol stadyumu olarak kullanıldı. Taksim Stadı olarak faaliyete geçen kışladaki ilk maç ise 26 Ekim 1923’te yapılan Türkiye Romanya maçı oldu.

Topçu Kışlası'nın tarihçesi

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Osmanlı devletinin savaşlarda aldığı mağlubiyetlerin bir sonucu olarak ilk ıslahatlar askeri alanda yapıldı. 18.yydan itibaren Batı tarzında askeri okullar kuruldu. İstanbul’da kurulan önemli askeri kullardan biri İstanbul’un Anadolu yakasında Selimiye kışlası idi. Bunun Avrupa yakasındaki karşılığı ise Taksim’de  inşa edilen Taksim Topçu Kışlası oldu. 1806 yılında III.Selim döneminde inşa edilen Taksim kışlası Kapıkulu askerlerinin topçu ocağı olarak kuruldu ve hizmet gördü.  Ancak zaman içerisinde tahrip olan yapı Sultan Abdülmecid döneminde 19.yyın mimari üslubuyla gösterişli bir tarzda yeniden inşa edildi. Çok geniş bir avluya sahip olan yapı, her köşesinde ve cephelerinin tam ortasında yer alan  üçer katlı yüksek bölümleri ve bir anıtı andıran devasa kapısıyla dikkat çekmiştir. Hint ve Rus mimarisinde bulunan soğan kubbeli kapılar kışlaya ayrı bir zenginlik katmıştı. 

 
  

1860- 1870’li yıllarda en parlak dönemini geçiren kışla 31 Mart isyanının da başlangıç noktası olmuştu. Taksim Topçu kışlasında bulunan Avcı taburuna bağlı askerler 12-13 Nisan 1909 tarihinde başlarındaki subaylara karşı ayaklanarak onları tutukladılar. Buradan çıkan askerler büyük bir halk kalabalığının da desteğiyle  Meclisi Mebusan’a doğru yol aldılar. Taksim Topçu Kışlasından başlayıp Meclisi Mebusan’ın önünde devam eden isyan hareketi Hareket Ordusunun İstanbul’a gelmesiyle farklı bir boyuta ulaştı. Sultan II.Abdülhamit’in çatışma olmasın emrine karşın Avcı taburları ile  Hareket Ordusu arasında çatışma yaşandı. Bu çatışmaların en şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan Taksim Topçu Kışlası da bu çatışma sırasında ciddi tahribata uğradı.

 
  

Taksim Topçu Kışlası bu tarihlerden itibaren askeri amaçlar dışında konumuna ve boyutlarına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılmaya başlandı. Osmanlının son döneminde Şehir müzesi,sergi alanı,gösteri merkezi olarak hizmet veren Kışla son olarak  futbol stadyumu olarak kullanıldı. Taksim Stadı olarak faaliyete geçen kışladaki ilk maç ise 26 Ekim 1923’te yapılan Türkiye Romanya maçı oldu.

 
  

Taksim Topçu Kışlasının yıktırılmasına giden süreç ise 1939 yılında başladı. Dönemin İstanbul Valisi  ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından  Taksim Meydanı düzenleme çalışması yapılmaya başlandı. Fransız şehir planlamacısı Henri Prost’un önerileri çerçevesinde geliştirilen proje Taksim’den Harbiye’ye kadar uzanacak  bir projeydi. Projede büyük bir park ve sosyal tesisler yapılması planlanmaktaydı. Parkın ismi İnönü Gezisi olacak ve parkın ortasına bir İnönü ( Milli Şef ) heykeli dikilecekti. Projenin ilk  adımı olarak 1940 yılında Taksim Topçu  Kışlası yıktırıldı. Kışlanın arazisi üzerine bir park yapıldı.  Ancak projenin geriye kalan kısmı gerçekleştirilemedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 14:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa derin
mustafa derin - 7 yıl Önce

1909 da 31 isyanı taksimdeki bu parkın olduğu yerdeki askerler tarafından başlatılmış,hareket ordusunun takviyesiyle Abdülhamithan devrilmiş ve Yıldız sarayı yağmalanmış.Abdülazizhanın devrilmesinden sonraki bu vahim olayla Osmanlı Devletinin Kökleri adeta kesilmiş ve kısa zamanda bu devletten 40 ayrı devlet çıkarmış emperyalistler.bu 40 'ı 41-42 yapmaya çalışıyorlar.O zamanda mutlaka iyi niyetli

mehmet esmer
mehmet esmer - 7 yıl Önce

yobazların üssü haline gelmişti o yüzden yıktırıldı,devlete karşı ayaklanmalar karşısında devlet tarafından hal edildi...

Reyna
Reyna - 7 yıl Önce

Topcu kislasi yerine cok zengin bir AKM yapilsin.

ahmet
ahmet - 7 yıl Önce

kışla bahane amaç israi,abd,suriye,pkk,iran,rusya ve chp ye hizmettir.

mırtaza
mırtaza - 7 yıl Önce

geçmişteki yapılan kin ve nefret hadiseler neden habire habire insanların önüne getiriliyor! lanetle kınıyorum. bize birlik dirlik kardeşlik lazım. bize türklük lazım. Ne mutlu Türküm diyene.

banner39

banner50

banner47

banner48