Türk jetleri 50 yıl önce de Irak uçağını düşürmüştü

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Diyarbakır üçüncü hava üssünü alarm durumuna geçirmiş, Türk jetleri de devriye uçuşlarına başlamıştı. Irak uçaklarının ikinci kez ihlali sebebiyle Rus yapımı Mig tipi iki uçaktan biri Türk jetlerince düşürülmüş diğeri ise kaçmıştı.

Türk jetleri 50 yıl önce de Irak uçağını düşürmüştü

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

 
  

Bundan elli yıl önce, 16 Ağustos 1962’de sınırlarımızı ihlal ederek Şemdinli’deki bir karakolu bombalayan Irak Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar makineli tüfekle etrafı taramış ve erlerimizi yaralamıştı.  Bunun üzerine Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Diyarbakır üçüncü hava üssünü alarm durumuna geçirmiş, jetlerimiz de devriye uçuşlarına başlamıştı. Irak uçaklarının ikinci kez ihlali sebebiyle Rus yapımı Mig tipi iki uçaktan biri Türk jetlerince düşürülmüş diğeri ise kaçmıştı. 

 
  

Saldırıya uğrayan karakolda görev yapan askerler o anları: “Tecavüz kastidir. Biz karakolun önündeydik. Kapının üstünde Türk bayrağı asılıydı ve 200 metreye kadar dalan uçakların bu bayrağı görmemesine, bizlerin Türk askeri olduğumuzu anlamamasına imkân yoktu. Hatta yerden işaret dahi ettik. Ama iki uçak üstümüze önce bombalarını attılar. Biz bomba atıldığını görür görmez derhal mevzilendik. Uçaklar kuzeye gittiler ve sonra bir dönüş yaparak bu sefer karakolu ve hemen dere içinde mevzilenen bizleri makineli tüfek ateşine tuttular. Arkadaşlarımızdan üçü vuruldu. Uçaklar üzerimizden iki defa geçtiler. Aynı gün öğleden sonra da karakoldan üç kilometre ötedeki Biskan köyü de aynı şekilde hücuma uğradı. Can kaybı olmadı ama bazı hayvanlar öldü, evler yıkıldı.” Şeklinde anlatmışlardı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklama da ise: “Bu sabah saat 7’de Irak uçakları yeniden Biskan Köyü’ne taarruz etmişlerdir. Bu sırada devriye uçuşu yapan uçaklarımız tarafından ve bir Irak uçağı düşürülmüştür” denilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 15:08
banner53
YORUM EKLE

banner39