Van Gölü Canavarı 121 yıl önce de manşetlerdeymiş

Van Gölü Canavarı 121 yıl öncede Osmanlı gazetesine manşet olduğu ortaya çıktı.

Van Gölü Canavarı 121 yıl önce de manşetlerdeymiş

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Yedikıta dergisinin Ekim sayısı çıktı. Selman Soydemir imzalı tarih habere göre 29 Nisan 1889 tarihine ait Saadet gazetesinin 122 numaralı nüshasında Van Gölü canavarı ile ilgili manşetten bir haber duyurulmuş.

Bitlis merkez sancağına bağlı Hizan kazası ahalisinden üç kişi yolculuğa çıkıp Bulanık taraflarına giderken yolları güzergah olması bakımından Van Denizinin Ahlat sahillerine tesadüf eder. Namaz kılmak için biri deniz kenarında abdest bir yerde abdest almaya başlar, sıra ayaklarına gelip yıkamak için azıcık deniz içine girer girmez deniz hayvanlarından birisi derhal ayağına sarılıp çekmeye başlar. Yalnız başına hayvanın tasallutundun kurtulamaz. Arkadaşları uzlaşıp güç hal ederek şahsı denizden çıkarırlar. Başı ve kuyruğu olamayan hayvanı yaralayıcı aletle öldürmeye her ne kadar çalıştılarsa da tesir etmeyince hayvanı ateşle yakmayı düşünürler. Fakat hayvan bacağına sarıldığı adamla birlikte çığlık atarak 25 metre havaya yükselir ve denize doğru inerek adamı da beraberinde götürür.

Burada tarih açısından görülmesi gereken böyle bir efsanenin 1993 yılına ait olmadığı 121 yıl öncede benzer söylentilerin yöre halkı tarafından söylendiğidir.

Yedikıta Dergisinin Ekim sayısında Ekrem Saltık, Kore Savaşlarının 60. yıldönümünde savaşı boyutlarını ele ana bir makale hazırlamış ve Güney Kore Ankara büyükelçiliği Siyasi işler Eski Müsteşarı Sang-ki Paik'le bir röportaj yapılmış. Derginin diğer öne çıkan yazıları arasında "Fatih'in Trabzon'u Fethi", Tunahan Dikmen'in "Çoban Ahdi Babaaski Köprüsü", Ömer Faruk salar "500 Yıllık Milli Sporumuz Matrak", Mehmet Amaç "Şair Sultanlar: Selimi"

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 18:05
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet selek
ahmet selek - 10 yıl Önce

dergideki makaleyi hazırlayanın ismi Selman Özdemir değil Selman Soydemir, sayın editörün dikkatine düzeltilmesi...

serkan candarn
serkan candarn - 10 yıl Önce

çok güzel bir haber, tebrik ederiz... Yedikıta Dergisi her zaman farkını ortaya koyuyor. Yazar ismi hatalı olmuş, editörün dikkatine...

tunahan alex
tunahan alex - 10 yıl Önce

yedikıta dergisi seçkin olmakla birlikte birçok insanın beğenisini kazanmıştır.İyiki varsınız(erenlerkonya)

halil can
halil can - 10 yıl Önce

bir vanlı olarak van gölünde canavarın veya farklı bir yaratığın olduguna hep inanmışımdır.yedikıta dergisine ve ikram kali beye teşekkür ederim böyle bir haberi bizle paylaştıkları için.bravo

banner39