banner39

Çiftçiye yağlı tohum desteği 27 Mayıs'ta

Yağlı tohum destekleri için yaklaşık 1 milyar 400 milyon lira 27 Mayıs itibarıyla ödenecek

Tarım-Gıda-Çiftçi 09.05.2015, 17:05 09.05.2015, 17:09
Çiftçiye yağlı tohum desteği 27 Mayıs'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yağlı tohum destekleri için yaklaşık 1 milyar 400 milyon liranın 27 Mayıs itibarıyla ödeneceğini belirtti.

Bakan Eker, TZOB'un 26. Genel Kurulu'nda, ziraat odalarına her zaman destek olduklarını ifade ederek, "Dar günde, zor günde, iyi günde, güzel günde biz sizlerle birlikte olduk. Bundan sonra da gönül birlikteliğimiz devam edecek" diye konuştu.

Genel seçimler öncesinde verilen vaatlere değinen Eker, kendilerinin vaatlerden değil, hakikatlerden konuşmak durumunda olduklarını söyledi.

"Çiftçinin hiçbir sorunu yok, asla böyle bir şey demedim" diyen Eker, çiftçiliğin, tabiatı gereği zor ve sorunlu olduğunu, hiç beklenmedik bir anda beklenilmeyen sorunlarla karşılaşılabildiğini anlattı.

Tarım sektörüyle ilgili her kararın birlikte alındığını ifade eden Eken, "Eğer 10 yıl içinde benim bakanlığım dönemimde, 'Sayın Bakan sen şu şu şu kararları hiç bize danışmadın, sen bunları yaptın' diyeceğiniz bir konu varsa söyleyin. İşin sırrı burada. Sizinle bizim gönül birliğimiz var, biz birbirimizin dilinden anlarız. Sadece seçim zamanlarında sizinle karşılaşmıyoruz, sadece vaat için de sizinle birlikte bulunmadık. Hep birlikte olduk" dedi.

"EKİLMEYEN ARAZİ YOK"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Her sene iki Trakya büyüklüğünde alan ekilmedi" sözlerini anımsatan Eker, bu bilginin yanlış olduğunu, Türkiye'de ekilmeyen arazinin olmadığını bildirdi. Mirasçılar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle birinin arazileri ektiğini ancak resmiyette sahip gözükmediği için Kılıçdaroğlu'nun, "Türkiye, iki Trakya büyüklüğünde araziyi ekmekten vazgeçti" dediğini belirten Eker, bunun çiftçilere iftira olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun, Hollanda ve Konya'yı karşılaştırarak yıllık tarım ürünü ihracatıyla ilgili sözlerine de değinen Eker, "Söylediği cümlede 4 tane yanlış var" dedi.

Eker, Hollanda'nın Konya'dan büyük olmadığını, Türkiye ve Hollanda'nın ithalat ve ihracat rakamlarıyla ilgili bilgilerin de yanlış olduğunu anlattı. Bakan Eker, "Maksat kötü gösterecek. Doğruyu söyle, bilmiyorsan bize sor, doğru bilgi verelim. İthalatımız ihracatımızdan daha fazla. Bu da kesinlikte doğru değil. Hem Türk çiftçisine hem üreticisine hem Türk milletine haksızlıktır. Bizim tarımda yıllık 5,6 milyar dolar dış ticaret fazlamız var" şeklinde konuştu.

Saman ithalatıyla ilgili eleştirileri anımsatan Eker, "Üreticiyi, eğer karaborsaya mahkum edecek bir sonuca ulaşacaksa senin politikaların buysa ben üretici için dışarıdan saman değil ne gerekiyorsa almaya hazırım. Eğer gerekirse bir daha yaparım, yeter ki üretici mağdur olmasın" ifadelerini kullandı.

"BU SENE 10 MİLYAR DESTEK"

Bu sene 10 milyar lira destek verileceğini anlatan Eker, şu an itibarıyla bunun 5 milyar lirasının ödendiğini, yağlı tohum desteği olarak yaklaşık 1 milyar 400 milyon liranın da 27 Mayıs itibarıyla ödeneceğini kaydetti.

Türkiye'de çiftçilerin dünyadaki ülkelerle rekabet gücünü artırmak için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini bildiren Eker, böylelikle çiftçinin üreteceği gelirlerle daha çok refaha ulaşmasının sağlanacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun, "Fransa tarımına katkılarından dolayı ona şövalye ödülü verildi" sözlerini anımsatan Eker, bu bilginin de doğru olmadığını söyledi.

Fransa hükümetinin, kendisine tarım alanında şövalye nişanını, dünyada küresel açlıkla yapılan mücadeledeki etkin başarı ve Türkiye'deki tarımın ve kırsal kalkınmanın geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı verdiğini, bunun da beratta yazılı olduğunu belirtti.

Eker, 2010'da Türkiye'nin Fransa'ya tarım ihracatının 445 milyon dolar, ithalatının ise 152 milyon dolar olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu rakamlar 2011 yılında 487'ye 360, 2012 yılında 409'a 330, 2013 yılında  460'a 260 ve 2014 yılında 468'e 217 olmuş. Kim kime daha fazla ürün satmış, kim kime daha fazla tarımsal ihracat yapmış? Tablo burada... Diyor ki 'Sen Fransa'dan çok şey aldın onun için sana şövalye nişanı verdiler.' Şimdi benim başka yerlerden aldığım değil, Türkiye'nin çiftçisinden aldığım dua benim için önemli. Ben o duanın peşindeyim. Allah bizi, size, milletimize, çiftçimize karşı mahcup etmesin."

Konuşmasının ardından Bakan Eker'e, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından günün anısına Çiftçi Dostu Şeref Belgesi verildi.

Bakan Eker ve Şemsi Bayraktar, daha sonra görevde 15 yılını dolduran ziraat odası başkanlarına plaketlerini sundu.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?