banner39

Tiyatro okullu oluyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansıi "Tiyatro Okullarda! Oyun Yazma Yarışması" düzenliyor.

Tiyatro 28.07.2010, 20:40 28.07.2010, 20:40
Tiyatro okullu oluyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Yönetmenliği tarafından "Tiyatro Okullarda! Oyun Yazma Yarışması" düzenleniyor.

Kültür ve Sanat etkinliklerinin yaygınlaştırılması, öğrenci ve öğretmenlerin 2010 sürecine üretici ve faydalanan olarak katılımlarının sağlanması ve bu sayede İstanbul’da sürdürülebilir kültür tüketicilerinin artırılması, İstanbulluluk bilinci ve kentsel aidiyet duygusunun güçlendirilmesi, okulların ve öğrencilerin sanat ve kültür altyapılarının gelişimine katkıda bulunmaları ve 2010 sonrasında kültür ve sanat eğitiminde gerçekleşmesi öngörülen değişimin önünün açılması ve İstanbul’un kültürel tarihi ve çevresel mirası üzerine farkındalık oluşturmak amacı ile düzenlediği yarışma İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürüttüğü “2010 Okullarda” projesinin bir parçası.

 Proje kapsamında yapılan çalışmalarda, 2.500 okul, 20.000 kültür ve sanatla ilgili öğretmen, 3.000.000 öğrenci ve ailesi hedefleniyor. 2010 okullarda projesi kapsamında; Müzik, Görsel Sanatlar, Tiyatro, Edebiyat /Türkçe öğretmenleriyle bir araya gelerek atölye çalışmaları, seminerler, alanında uzman sanatçılarla söyleşiler gerçekleştirilmeye devam ediyor.

 İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Yönetmenliği “2010 Okullarda” projesi kapsamında düzenlediği bu yarışmayla, gençlerin ve çocukların oynayabileceği nitelikte, özellikle öğretmenlerin amatör tiyatro oyun metinleri bulma konusunda yaşadıkları sıkıntıları aşmak ve bu metinleri yayınlayarak ve okullara dağıtarak, çocukların oynayacağı oyun bulma konusunda yaşanan güçlükleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Ekim olup yarışmanın sonucu 15 Kasım’da açıklanıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından Aralık ayı içerisinde yapılacak ödül töreninde basılması planlanan metin kitabının tanıtımı da yapılıyor ve son olarak kitaplar asıl sahiplerine yani öğretmenlere ve öğrencilere ulaştırılması planlanıyor.


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için www.istanbul2010.org

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?