banner15

Tiyatroda Zazaca açılımı

Türkiye'de ilk kez, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinden sonra Zazaca tiyatro oyunu sahnelenecek.

Tiyatroda Zazaca açılımı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ünlü tiyatro yönetmeni Haldun Dormen'le birlikte 'Çirokek Zıvıstane' (Bir Kış Masalı) isimli bir Kürtçe oyun sahneleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (DBŞT), bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. DBŞT, Zazaca tiyatro oyununu sahnelemeye hazırlanıyor. Oyuncalar, oyun için Zazaca öğreniyor.

DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün, Türkiye'de sahnelenecek ilk Zazaca oyun için çalışmalara başladıklarını söyledi. Daha önce Kürtçe olarak oynadıkları Aziz Nesin'in 'Sen Gara Değilsin' adlı oyununu Zazaca sahneleyeceklerini anlatan Gün, 'Tu gara niyo' isimli oyunun büyük ilgi görmesini beklediklerini kaydetti. Mesut Erenci, Mehmut Musaoğlu ve Şahabettin Dağ'ın rol alacağı oyunun prömiyerini Diyarbakır'da yapacaklarını anlatan Gün, tiyatrocuların Zazaca matinleri ezberlenmeye çalıştıklarını söyledi. Gün, "Günlerdir Zazaca okuyor, oyunu ezberlemeye çalışıyorlar. Biz Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinde olduğu gibi Zazaca'da da başarılı olacağımıza inanıyoruz." dedi.

'Tu gara niyo' oyunuyla Diyarbakır'ın ardından turneye çıkmayı amaçlarını anlatan Gün, Zazaların yoğun olarak yaşadığı Bingöl, Muş ve Tunceli'de sahneye çıkmayı planladıklarını belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2010, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bingöllü
Bingöllü - 9 yıl Önce

Neymis? Aziz Nesin'den esinlenerek "Zazaca" bir tiyatroymus... Benim mukaddesatima dil uzatan birinin tekrardan gündemde kalmasi icin "dilimle süsleyerek" önümüze mi getirilmek isteniyor? Bu mu "Zazaca Acilimi?"
Seyh Saidle büyük bedeller ödeyen bu halka "aziz nesin"i zazaca ile süsleyip getirmek, bu halka yapilan en büyük ihanettir. Bu kimden gelirse gelsin.
Wesselam

banner39

banner36

banner37

banner35