27.04.2018, 10:06

Türkiye-Azerbaycan dayanışması

İsmi bilhassa Çırpınırdın Karadeniz eseriyle ölümsüzleşen Azeri aydın Ahmed Cevad, 1. Dünya Savaşı’nda istikbali için harp eden ordumuza ve halkımıza olan muhabbetini bu şiirle dile getirmişti.

Cevad’ın “Ayrı düşmüş dost elinden, yıllar var ki çarpar sinem” sözleriyle ifade ettiği ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki hasretle yoğrulmuş kardeşlik duyguları, tarihin vefalı sayfalarına duyulan karşılıklı bir vefayla bugün de şüphesiz devam etmekte...

Önceki gün Ankara’da Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğu ziyaret de, bu samimiyet ve dayanışmaya bir kez daha sahne oldu. İki liderin baş başa görüşmesinin yanı sıra Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’ni de ağırlayan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlarda yapılan istişare ve varılan anlaşmalara ev sahipliği yaptı.

Bu kapsamda iki ülke arasındaki önde gelen işbirliklerini not düşmek gerekirse; yola ulaştırmayla çıkılabilir. Bilindiği üzere, dev İpek Yolu Projesi için de mühim bir güzergâh olacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılışı coşkulu bir törenle geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmişti. Bu projeyle canlandırılması amaçlanan bölgedeki trafik, ayrıca Güney Gaz Koridoru’nun TANAP ayağı kanalıyla da bir başka bölgesel işbirliği hamlesinden beslenecek.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?