banner39

03.04.2014, 09:34

Türkiye önemli bir dönemeci daha geçti

Yerel seçimlerin siyasal sonuçları bir yana, kazasız yapılmış olmasının bile kazanç sayıldığı bir ortamdan geçildi. He ne kadar siyasal istikrar teyit edilmiş, iktidar bir bakıma güvenoyu almış olsa da, belli fay hatlarının tedirginliği gözardı edilemez.

Siyasal hayatımızda ilk kez yaşanan ve merkezin kontrolünü ele geçirmede hiç de alışık olunmayan bir dil ve yöntemle verilen mücadele, pek çok ezberi bozdu. Siyasetin üzerine düşen şaibe kadar, siyaset dışı söylemle meşruiyet kazanan yapıların siyasete müdahil oluşu ve oluş biçimleri daha uzun süre tartışılacak ve  bunun toplumsal sarsıntıları daha uzun süre hissedilecek.

Müslümanca siyaset yapmak, topluma dair bir cümlesi olanların toplumsal meşruiyeti, ciddi biçimde hasar gördü. Bundan böyle herkes yeni bir söylem, yeni bir yöntemle meşruiyetini yeniden tesis edinceye kadar bu soru işareti asılı kalacak..

Siyasiler kadar medyanın da, bu tartışmanın  aktif öznesi haline geldiği süreçte, dünya bülteni olarak, vicdan ve hakikatin sesine ayarlı bir dille, bir seçimlik değil, bu ülkenin yerlilerinin uzun soluklu yürüyüşüne ayarlı bir habercilik yapmaya çalıştık. Şaibe ve söylentilere itibar etmeden, aileleri, cemaatleri, komşulukları parçalayan, geri dönüşü olamayan bir dille; değerleri savunmaktan çok dilin en son imkanını kullanarak itham eden, adeta zehirli bir dile dönüşen propagandalara kapılmamaya çalıştık.

dünya bülteni tarafsız değil, bizzat bu ülkenin ve inanmış insanlarının ve değerlerinin yanında saf tutmanın sorumluluğu ile yayın yaptı. Hakikatleri gölgelemeden, habercilik sorumluluğu ile günün 24 saatinde, haber akışını sürdürdü. Özellikle seçim ve sayımlarında yine bir ilke imza attı. dünya bülteni seçim sonuçlarını aynı anda Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak veren tek yayın organı oldu.

Dev bütçeli ve yüzlerce yayın kadrolu haber ajanslarıyla kıyaslandığında, mütevazı ve fedakar kadrosuyla, Ortadoğu'dan Amerika'ya, Avrupa'dan Güneydoğu Asya'ya kadar uzanan geniş coğrafyada, sağlıklı haber ve yorumlarıyla bir internet haber portalını çok aşan bir işlev gördü...

dünya bülteni'nin yanısıra worldbulletin.com , www.akhbaralaalam.net olarak, Kahire'den İstanbul'a, Bakü'den Malezya'ya uzanan haberci kadromuzla, hayatın içinden ama haberin nabzını tutasrak, ilkeli yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Bu süreçte dikkatle izleyen, gerektiğinde uyaran tüm okuyucularımıza da çok şey borçluyuz...

Bu süreçte zaman ve emek olarak katkılarda bulunan dünya bülteni ekibi, başta yazı işleri müdürü Ahmet Sezer ve haber müdürü Mehmet Güner ile Hamit Kardaş, Osman Hulusi Boyraz ve Bilal Öylek'e, akhbaralaalam editörü ve Kahire temsilcimiz Abdullah Aydoğan Kalabalık, Mahmodi İsmail ve Yaman Kayali'ya, worldbulletin'den müthiş bir özveriyle dünyaya seslenen Çiğdem Aktı ve  Ertan Karpazlı'ya ve tüm bunların arka planına ışık tutan dosya ve araştırmaları DÜBAM ekibi olarak hazırlayan Aynur Erdoğan'a teşekkür etmeyi borç biliyorum...

Daha diri ve yenilenmiş bir dünyanın gündeminde uyanmak umuduyla...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?