banner39

Marmara'da 4.3 büyüklüğünde deprem

Marmara'da sabah saat 05.36 sıralarında bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre merkez üssü Yalova'nın Çınarcık ilçesi olan depremin büyüklüğü 4.3. İstanbul'da da hissedilen depremin derinliği 6.9 kilometre olarak duyuruldu. AFAD depremin büyüklüğünü 4.1 olarak ölçtü.

Türkiye ve Dünya gündemi 30.11.2018, 06:07 30.11.2018, 09:33
Marmara'da 4.3 büyüklüğünde deprem

Bu sabah 05.36'da meydana gelen Yalova Çınarcık merkezli depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 4,3, AFAD 4,1, Avrupa Sismoloji Birliği ise 4,0 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi depremin derinliğini 6.9 kilometre olarak duyurdu. İlk bilgilere göre deprem hasara neden olmadı. 

BU DEPREM NE ANLAMA GELİYOR?

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, depremin ardından NTV yayınında değerlendirmelerde bulundu.  Hem deniz içerisinde hem de karadaki Kuzey Anadolu fayının güney koluyla bağlantılı ya da paralel fayların varlığının bilindiğini belirten Tüysüz, “Bu deprem yıkıcı değil ama yüzeye yakın olması nedeniyle geniş alanda hissedilmesi normaldir. Şu an için telaş edilecek bir durum söz konusu değil ama izlemek gerekiyor” dedi.  

BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNİ ETKİLER Mİ? 

Prof. Dr. Tüysüz, yaşanan sarsıntının beklenen İstanbul depremi açısından ne anlama geldiğini ve daha büyük bir deprem beklentisi olup olmadığıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:  

“İstanbul için beklediğimiz fay, şu anda olan depremin oldukça kuzeyinde. Beklenen büyük İstanbul depremini yaratacak fay üzerinde etki yaratacak bir faydan bahsetmiyoruz. Ama önemli olan depreme hazırlıklı olmak. Maalesef ne toplum ne ülke olarak hazırlıklarımızın tamam olmadığı en yetkili ağızlar tarafından ifade edilmekte. Deprem herhangi bir zamanda herhangi bir anda olabilir. Marmara Denizi ve Bingöl’de deprem beklentisi vardır ve zamanı sürpriz olmaz.”  

Tüysüz Yalova Çınarcık’taki sarsıntının Bursa ve ilçeleri, Tekirdağ civarı ve bir miktar da İznik’te hissedilmiş olabileceğini sözlerine ekledi.  

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?