Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 05 Ocak 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan resmi ziyarette bulanacağı Fransa'ya hareket edecek. Baş başa görüşmenin ardından Erdoğan ve Macron, heyetler arası resmi öğle yemeğine katılacak.

Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 05 Ocak 2018

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa ziyareti

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan resmi ziyarette bulanacağı Fransa'ya hareket edecek.

- Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Elysee Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak.

- Baş başa görüşmenin ardından Erdoğan ve Macron, heyetler arası resmi öğle yemeğine katılacak.

- Erdoğan ve Macron, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(İstanbul/10.00/Paris) 

2- Başbakan Binali Yıldırım, Hamamönü'nde Mehmet Akif İnan Vakfı hizmet binasının açılışına katılacak.

(Ankara/11.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediyesini ziyaret edecek.

(İstanbul/14.00) YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı"na katılacak.

(Bursa/09.30) 

2- Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Adalet Sarayı'nda şehit Fethi Sekin ve Musa Can için düzenlenecek anma törenine iştirak edecek.

(İzmir/10.00) 

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Valiliği, Büyükşehir Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezini, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek.

(Van/11.00/14.15/15.00) 

4- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Belediye Başkanlığı, AK Parti İl Başkanlığı ile Çay-Kur İşletmeleri Genel Müdürlüğünü ziyaret edecek.

- Balıkçılarla denize açılacak Bak, genç çiftçilerle bir araya gelecek, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ziyarette bulunacak.

(Rize/09.00-18.30)
5- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Uyuşturucu ile Mücadele ve Güvenlik Toplantısı'na katılacak.

(İzmir/11.00)

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) açılışı ve Uludağ Milli Parkı Turizm Tesisleri Temel Atma Töreni'ne iştirak edecek.

(Bursa/14.15/14.45) 

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Büyükşehir Belediyesi ile partisinin il teşkilatını ziyaret edecek, "1071 Proje ve Hizmetin Açılış ve Temel Atma Töreni" katılarak halka hitap edecek.

(Adana/14.15/15.00/16.00) 

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Antalya'yı Dinliyoruz" programının açılışına katılacak, ziyaretlerde bulunacak.

(Antalya/09.30-19.00) 

EKONOMİ

1- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çay Sektörü ve Su Ürünleri Sektörel Değerlendirme toplantılarına katılacak.

(Rize/10.30-13.45) 

2- Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, 2017 yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu hakkında bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.30)

3- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ekim-aralık dönemine ilişkin banka kredileri eğilim anketi ile haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30 )DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İran'ın Meşhed kentinde başlayan ve ülkenin birçok bölgesine yayılan protestolar ve yansımaları takip ediliyor.

(Tahran) 
2- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana) 

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke) 
GÜNCEL

1- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde "Dünyadaki cennetimiz: Aile" başlıklı cuma hutbesini irad edecek. 

(Ankara/13.00)

2- FETÖ Davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi ve 49 kişinin yaralanmasına ilişkin tutuklu 15 sanığın yargılanmasına, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde devam edilecek. 

(İstanbul/10.00)

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Mersin'de, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, aralarında dönemin eski Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın da bulunduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 2'si firari 20'si tutuklu 29 sanığın yargılanmasına Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Mersin/09.00)

- Siirt'te, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 99'u tutuklu 332 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek. 

(Siirt/09.30)

- Kırklareli'de, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazma hazırlığındayken kaçırılarak öldürülen gazeteci Haydar Meriç'in de aralarında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenmesi ve takip edilmesi iddiasıyla Gülen'in de dahil olduğu 3'ü firari 10'u tutuklu 33 sanık hakkında açılan davaya devam edilecek.

(Kırklareli/09.30)

- İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 279 kişinin yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek.

(İzmir/09.30)

- Denizli'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da aralarında yer aldığı 40'ı tutuklu 64 sanığın yargılandığı davaya Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Denizli/10.00)

- İzmir'de, "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki mensupları hakkında açılan davada 102 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İzmir/13.30)SPOR

1- Basketbol THY Avrupa Ligi'nin 16. haftasında Fenerbahçe Doğuş, İspanya'nın Baskonia takımını konuk edecek.

(İstanbul/20.45) 


ÖZEL HABER

1- Fahreddin Paşa'nın arşivi dijital ortamda 

- Medine Müdafii Fahreddin Paşa'nın çeşitli evrak, harita, fotoğraf ve notlardan oluşan 3 bin 336 belgelik arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı tarafından satın alındı

- Tasnif ve katalog çalışması yapılan belgeler, dijital ortama aktarılarak araştırmacıların ve okuyucuların hizmetine sunuldu 

(Adem Demir-Andaç Hongur/İstanbul)

2- ANADOLU'NUN TERMAL ZENGİNLİKLERİ - Kaplıcalar diyarı Yalova

- Yüzyıllardır çeşitli medeniyetlerin şifa merkezi olan, birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen su kaynaklarına sahip Yalova, 18 tesiste yaklaşık 13 bin yatak kapasitesiyle termal turizmde ilk sıralarda yer alıyor

- Sultan Abdülhamit zamanında önem kazanan, Büyük Önder Atatürk döneminde ve sonrasında termal kaynaklarıyla üne kavuşan Yalova, 2017'de 1 milyona yakın yerli ve yabancı turisti konuk etti

- Yaklaşık 2 bin 800 yataklı 5 tesisin daha hizmete gireceği Yalova, Arap turistlerin de gözde mekanları arasında bulunuyor

- Yarıyıl tatili için termal tesislerdeki doluluk oranlarının yüzde 70'e ulaştığı Yalova, sömestirde konuklarını bekliyor

(Yavuz Emrah Sever/Yalova)

3- Vakıf Katılım'ın 2018 hedefi 100 şubeye ulaşmak

- Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş:

- "Bu yıl Türkiye'nin farklı noktalarında açacağımız şubelerle yaklaşık 100 şubeye ulaşıp 350-400 yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz"

- "Gerek yurt içi gerekse yurt dışından yeni katılım bankası açma taleplerinin olduğunu biliyoruz. Bu durum, katılım bankacılığı sektörünün geleceğinin çok hareketli olacağını gösteriyor"

- "Başarılı performansın bir yansıması olarak reel sektöre desteğini sürdüren katılım bankaları, kasım sonu itibarıyla 108 milyar 907 milyon lira fon kullandırımı gerçekleştirdi"

(Murat Birinci/İstanbul) 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 09:46
banner53
YORUM EKLE

banner39