banner39

Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 15 Mayıs 2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, İpek Yolu'na "Kervan Projesi" teklifi getirilerek "Çin ve Türkiye arasında bir Kervan Projesi başlatılarak, İpek Yolu orta koridorunda 10 araçlık bir konvoyun Türkiye'ye ve Avrupa'ya yük taşımacılığı gerçekleştirmesinin faydalı olacağını düşünüyorum" dedi

Türkiye ve Dünya gündemi 15.05.2017, 09:00 15.05.2017, 09:00
Türkiye ve dünya gündeminde bugün /  15 Mayıs 2017

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nde

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kuşak ve Yol Forumu" kapsamında çalışma yemeğine katılıyor.

- Erdoğan, Çin ziyaretini tamamlayarak ABD'ye hareket edecek.

(Pekin)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a, Gazi Üniversitesi Rektörlüğünce, fahri doktora unvanı verilecek.

(Ankara/10.00)  

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine yerleştirilmesi törenine video konferans bağlantısıyla katılacak.

(Ankara/14.00) 

2- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde Eczacılık Günü programına iştirak edecek.

(Malatya/09.30) 


EKONOMİ

1- TÜİK, şubat ayına ilişkin işgücü istatistikleri ile nisan ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İlk yurt dışı ziyaretini Almanya'ya gerçekleştiren Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Başbakan Angela Merkel, ikili görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.

(Berlin)

2- Musul kent merkezinin batı yakasının DEAŞ'tan geri alınması operasyonu takip ediliyor.

(Musul)

3- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana) 

4- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam)

5- Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu "Büyük Felaket" olarak anılan Nekbe'nin 69. yılı dolayısıyla düzenlenecek protestolar ile etkinlikler izleniyor.

(Kudüs)

KÜLTÜR SANAT

1- 9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri töreni, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak.

(İstanbul/19.30) 

GÜNCEL

1- Muğla'da 24 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin yaralandığı trafik kazasına ilişkin gelişmeler izleniyor.

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gençlik Haftası programları açılışı kapsamında gençlerle Anıtkabir'i ziyaret ediyor.

- Kılıç, Gençlik Haftası ve Gençlik Merkezleri Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları programının açılışı ile Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Türkiye Finali'ne katılacak.

(Ankara/09.00/14.00/14.30) 

2- 4. İslami Dayanışma Oyunları, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sürüyor. 

3- Spor Toto Süper Lig'de 31. haftanın son maçında Bursaspor ile Beşiktaş, Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'nda karşı karşıya gelecek.

(Bursa/20.00) 

ÖZEL HABER

1- İpek Yolu'na "Kervan Projesi" teklifi

- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan:

- "Çin ve Türkiye arasında bir Kervan Projesi başlatılarak, İpek Yolu orta koridorunda 10 araçlık bir konvoyun Türkiye'ye ve Avrupa'ya yük taşımacılığı gerçekleştirmesinin faydalı olacağını düşünüyorum"

- "Türkiye'nin orta koridor olarak da bilinen modern İpek Yolu stratejisi, Türkiye ile Çin’i, Hazar Denizi ve Orta Asya ülkeleri üzerinden bağlamayı hedeflemektedir. Güzergah üzerindeki eksik hatların tamamlanmasıyla Çin'den Avrupa'ya kesintisiz demiryolu hattı tesis edilmiş olacak"

2- Türkiye'de en çok bilişim suçu sosyal medyada işleniyor

- Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Kurucu Başkanı Gökhan Şanlı:
- "Türkiye'de bilişim alanında, sosyal medyada işlenen suçlar başı çekiyor. Sosyal medyada nefret söylemi, sahte profil açarak kişisel verilerin ifşa edilmesi ve sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi bu suçlardan bazıları"
- "Bilişim suçlarının büyük çoğunluğunun çocuk yaştaki gençler tarafından işlendiği unutulmamalıdır. Bu bize erken yaşta siber güvenlik bilinci kazanılmasının ne kadar önemli olduğu konusunda da fikir vermektedir. Bu yeteneklerin doğru kanalize edilmesi adına internetin etik kullanımı ve haklar çocuklara erken yaşta öğretilmelidir"
- "Öncelikle ilköğretimde fen bilimleri kategorisi altındaki bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin seçmeli değil, zorunlu dersler arasında olacak şekilde müfredatta yerini alması son derece önemlidir. Ayrıca ders, bilişim güvenliği içerikleriyle zenginleştirilmelidir"

3- Üstün zekalılar "yerinde" tespit edilecek

- TÜZDER, YTÜ ve İTÜ tarafından yürütülen proje kapsamında İstanbul'da bazı okullara kurulan laboratuvarlarla, üstün zekalıların tespit edilip, kendilerine uygun ortamlarda eğitim alması sağlanacak
- TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun:
- "Projeyle 10 devlet okuluna STEM laboratuvarları kurduk. Yani, bilimi, matematiği, teknolojiyi ve mühendisliği birlikte verebilecek, içinde robotik malzemeler ile 3D yazıcılar ve zeka oyunları bile bulunan laboratuvarlar kurduk"
- "Burada görev yapacak öğretmenlere eğitimlerini veriyoruz. Yaklaşık 50 saatlik eğitimleri var. Eğitimler bitmek üzere. Daha sonra bu okullarda okuyan öğrencilere laboratuvarları açacağız. Burada eğitim alacaklar"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?