banner39

12 kişinin öldüğü otobüs kazası davası başaldı

Ankara'da 12 kişinin öldüğü otobüs kazası ile ilgili dava başladı

Türkiye 19.02.2016, 15:31 19.02.2016, 15:36
12 kişinin öldüğü otobüs kazası davası başaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da geçen yıl 1 Ekim'de EGO otobüsünün Dikimevi'ndeki durakta bekleyenlere çarpması sonucu 12 kişinin ölmesine ve 12 kişinin yaralanmasına ilişkin şoför Erol Ayaz'ın yargılanmasına başlandı.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Ayaz, şikayetçiler ve tarafların avukatları katıldı.

Ayaz, savunmasında, 25 yıllık otobüs şoförü olduğunu, 8 yıldır da belediye otobüsü kullandığını belirterek, şunları söyledi:

"Olaydan yarım saat önce kullandığım otobüsü teslim aldım. Dikimevi istikametine giderken trafik durmuştu. Önde kaza olmuş. Ben de durmak zorunda kaldım. Yolculara isterlerse inebileceklerini söyledim. Tüm yolcular indi. El frenini çektim. Otobüs çalışır vaziyetteydi, 4-5 dakika bekledim. Arkadaki araç sahibi, otobüsü öne almamı istedi. Ricalarını kıramadım, el frenini indirdim, otobüs şahlandı. 'Sağ şeride geçeyim' dedim, otobüs iyice hızlandı. Nasıl oldu anlayamadım, kaldırıma çıkmışım. Her şey 7-8 saniye sürdü ve kaza meydana geldi. Ayak frenine de bastım ancak otobüsü durduramadım. Böyle olmasını istemezdim."

Ayaz, 7-8 saniye içinde el frenini yeniden çekmeyi düşünemediğini savundu.

"PANİK BUTONUNUN OTOBÜSTE NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Ayaz, şikayetçilerden birinin avukatının sorusu üzerine, "EGO, otobüslerle ilgili eğitim vermişti ancak yüzeysel bir eğitimdi. Panik butonunun otobüste nerede olduğunu bilmiyordum. Ayrıca, uygulamalı eğitim almadım. 200 kişilik eğitime de 400 kişi giriyorduk. Usulen imza atıyorduk" ifadelerini kullandı.

Savunma tanığı Özhan Keklioğlu da yaklaşık 10 yıldır EGO'da otobüs şoförlüğü yaptığını anlatarak, kazaya karışan marka ve model otobüslerde sorun olduğunu düşündüğünü söyledi. 

Keklioğlu, "Bir keresinde çalışır vaziyette kapıyı kapattığımda, otobüs aniden fırladı. Önceden duymuştum, gaza ayağımı basıp çekince araç normale döndü. Yine bir arkadaşım, sanığın kullandığına benzer bir otobüste sorun yaşamış. Tutanaklarda ona kusur yüklemişler ancak bana otobüsün aniden hızlandığını bildirmişti" değerlendirmesinde bulundu.

"BU MARKA BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE SORUN VAR"

Tanık Halit Büyükkapı da 16 yıldır EGO şoförü olduğunu belirterek, "Bu marka belediye otobüslerinde sorun var. Ben de 2013'te aynı şekilde kaza yaptım. 32 metre fren izi var ancak otobüsü durduramadım. Bir insan öldü, biri yaralandı. Bu olayda fren izi 4,8 metreyse demek ki fren yapılmasına rağmen bu, algılanamamış" şeklinde konuştu.

Şikayetçilerin davaya katılmalarını, duruşmaya gelmeyen mağdurların zorla hazır edilmesi için müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, EGO Genel Müdürlüğünün, otobüsün iadesine ilişkin talebini ise reddetti.

Ayaz'ın tutukluluğunun devamına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?