banner15

ABD eski büyükelçisi: Gülen meşru olmayan bir güç

ABD eski büyükelçisi Jeffrey, Gülen cemaatininm meşru olmayan gizli bir örgüt olduğunu söyledi

ABD eski büyükelçisi: Gülen meşru olmayan bir güç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, 15 Temmuz darbe girişiminin mimarı olmakla suçlanan Fethullah Gülen’i ve cemaatini ‘meşru olmayan bir güç’ olarak tanımlayarak darbenin arkasında Gülen’in olduğundan emin olduğunu söyledi.

Sabah’tan Ragıp Soylu’ya konuşan Jeffrey, Gülen cemaatinin orduda olmasa da Adalet Bakanlığı'na ve polise sızmalarını gördüğünü belirterek bu meselenin Türkiye – ABD ittifakına da zarar verebileceğini söyledi. Gülen’in iadesi için de konuşan Jeffrey, “Türkiye kamuoyu Gülen'i hemen uçağa koyup göndermemizi bekliyor. Bu ancak mahkeme kararıyla olabilir. Bu da vakit alabilir” dedi.

Gülen cemaatinni kült benzeri bir organizasyon olduğunu kaydeden Jeffrey, cemaatin devlet içerisinde etkisini kullandığını savundu. Jeffrey şu ifadeleri kullandı:

“Bunun en son örneği darbeydi. Diğer örneklerden biri Balyoz davasıydı, 2012'de PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüştüğü için MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın soruşturulmasıydı. 2013'te hükümet aleyhine yapılan operasyonlardı. Bunların hepsi siyasi amaçlarla yapıldı. Hakimlerin bağımsız kararları değil, Gülencilerin karşıtlarına yönelik yaptıkları şeylerdi.”

Jeffrey, “Gülen'in iade süreci devam ederken ABD ne yapabilir” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Amerikan hükümeti Gülen'in hayatını çok zor bir duruma sokabilir. Gülen'in aktivitelerini takip edebilir ve onun hareketlerini yönetmesini zorlaştırabilir. Mesela insanların onu ziyaret etmesini önleyebilir. Bunun gibi adımlar ABD yönetimi tarafından alınacak idari kararlarla yapılabilir.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35