ABD ve İngiltere'den tampon bölge için sıcak mesaj

AFP, ABD ve İngiltere'nin, Türkiye'nin Suriye için üç şartından biri olan 'tampon bölge'yi düşünmeye başladıklarını duyurdu

ABD ve İngiltere'den tampon bölge için sıcak mesaj

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, akşam saatlerinde İngiliz meslektaşı Philiph Hammond ile biraraya geldi,. Görüşme sonrası açıklama yapa iki bakandan da, Türkiye'nin önerdiği tampon bölge için sıcak mesajlar geldi. 

Kerry açıklamasında, Türkiye'nin önerdiği tampon bölge şartını reddetmezken, "Tampon bölge konusu yarın Türkiye'yi ziyaret edecek olan koalisyon koordinatörü Allen'ın da görüşeceği konulardan biri" dedi. 'Tampon bölge önerisini, derinlemesine incelenmesi gereken bir fikir olarak' niteleyen Kerry, Türkiye ve diğer ülkelerin IŞİD'le mücadelede oynayacakları rolle ilgili kararlarını da artık bu saatlerde, bugünlerde bekliyoruz" ifadesini kullandı.

John Kerry, Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesinin engellenmesi gibi bir stratejik hedefleri olmadığını da bir kez daha tekrarladı. Kerry, "Kobani'de neler olup bittiğini canlı yayında seyretmek korkunç olsa da bir adım geri atıp stratejik hedefin ne olduğunu anlamanız gerek" dedi.

Kerry, IŞİD'in komuta-kontrol merkezlerini ve altyapısını hedef aldıklarını belirterek, "Sadece Kobani değil, tüm Irak ve Suriye'de onları bu kabiliyetten mahrum etmek için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da açıklamasında, "Suriye'de tampon bölge önerisi seçenek dışı değil" diye konuştu

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 09:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35