banner39

ABD'li senatörlerden Türkiye için basın özgürlüğü mektubu

ABD'li 74 senatör basın özgürlüğünde ihlaller olduğunu belirterek Türkiye için yazılan mektubu imzaladı

Türkiye 19.03.2015, 12:05 19.03.2015, 12:05
ABD'li senatörlerden Türkiye için basın özgürlüğü mektubu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’li 74 senatör, Dışişleri Bakanı John Kerry’ye yazdıkları ortak imzalı mektupta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetini eleştirerek, Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü sorunlarını Ankara’yla temaslarında ‘güçlü’ şekilde dile getirme çağrısında bulundu. Mektuba Demokrat Partili New York Senatörü Chuck Schumer ile Cumhuriyetçi Mississippi Senatörü Roger Wicker’ın öncülük yaptığı belirtiliyor.

Senatörlerin Kerry’ye gönderdikleri mektupta “Yakın geçmişte Türk medya çalışanlarının gözaltına alınması ve tutuklanması ile Erdoğan yönetiminin basın özgürlüğünü sansürlemeye yönelik kapsamlı çabalarından özellikle endişeliyiz” ifadeleri yer aldı.

Senatörlerin mektubunda Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın gözaltına alınmalarına özel vurgu yapıldı. 

Yorumlar (1)
Abdullah Ozturk 8 yıl önce
Eskiden bunlarin daha bir onemi oluyordu. Artik cok kimsenin umuru olmaz, cunku bu turden girisimlerin politik amacli oldugunu butun dunya biliyor. Isin kotu yani bu sekildeki istismarlarin Kimyasal silahlarin kullanilmasinda harekete gecmeyenler basin ozgurlugu hassasiyetlerini kimseye satamiyorlar. Bugun artik saflar daha netlesiyor. Eskinin metodlari geriye kalan az bir sayginligin da yitmesine neden oluyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?