Adana'daki taşlı saldırı şoförleri ayağa kaldırdı

Belediye otobüs şoförleri, taşlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan meslektaşları için kontak kapatma eylemi yaptı. Saldırıyı protesto için baret takan şoförlere destek veren kadın meslektaşları da arkadaşları için ağladı

Adana'daki taşlı saldırı şoförleri ayağa kaldırdı

Belediye otobüs şoförleri, izinsiz gösteri sırasında uğradığı taşlı saldırı sonucu ağır yaralanan meslektaşları için 2,5 saat kontak kapatma eylemi yaptı.

Merkez Yüreğir ilçesi Anadolu Mahallesi'ndeki Çukurova Caddesi'nde düzenlenen izinsiz gösteri sırasında yoldan geçen belediye otobüsüne taşlı saldırıda bulunulması nedeniyle Belediye-İş Sendikası yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü’nde şoförlerle bir araya geldi.

Sendika Şube Başkanı Ahmet Zeki Eker, olayda yaralanan Ali Köse’nin (27) hastanede yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, saldırıyı kınadı.

Bu yıl belediye otobüslerinde adam yaralama, cam kırma, kaporta taşlama gibi 167 olayın yaşandığını ifade eden Eker, şunları söyledi:

"Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin bir an önce yakalanmasını ve çalışanların can güvenliğinin sağlanmasını bekliyoruz. Üretimden gelen gücümüzü bugün sınırlı olarak çekiyoruz. Adana’nın bazı tehlikeli bölgelerinde otobüs seferlerini iptal ediyoruz. Adanalıların mağdur olmaması için 2,5 saatlik işe çıkmama eylemi yapıyoruz."

Sendikanın eylem kararını açıklanmasının ardından konuşan bir kadın şoför, "2,5 saatlik eylem süresi çok az. Ben bunu asla kabul etmiyorum. Burada birçok kişi, saldırıya uğradı. Ben molotofkokteylli saldırıya uğradım. Saldırıdan şans eseri kurtuldum. Burada çalışanların can güvenliği yok" diye konuştu.

Eylem sırasında baret takan ve görevleri sırasında silahlı tehdit, taşlı saldırı, darp gibi çeşitli olaylarla karşılaştıklarını anlatan bazı sürücüler de eylem süresinin kısa olduğunu savundu.

Sürücülerden Bayram Ali Ulun ise yaklaşık bir hafta önce kendisinin de taşlı saldırıya uğradığını kaydederek, şöyle konuştu:

"Ben saldırıya uğradığımda polisten yardım istedim ancak beni olay yerine gelen mesai arkadaşım kurtardı. Polis can güvenliğinin olmadığını belirterek olay yerine gelmedi. Yaşadığım olaydan dolayı bir hafta rapor aldım. İşe döndükten sonra başka bir arkadaşımızın benzeri bir saldırıda ağır yaralandığını öğrendim. Bu durum benim psikolojimi bozdu."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39