banner15

Afganistan'da Almanya Başkonsolosluğu'na saldırı

Almanya'nın Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğuna bombalı araçla saldırı düzenlendi, patlamada 4 kişi öldü, en az 50 kişi yaralandı

Afganistan'da Almanya Başkonsolosluğu'na saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Alman Başkonsolosluğu'na yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendiği bildirildi. Yerel kaynaklar saldırıda dört kişinin öldüğünü, 50 kadar kişinin de yaralandığını aktardı.

Saldırı ile ilgili bir açıklama yapan Mezar-ı Şerif kenti yetkililerinden Münir Ferhad, saldırının konsolosluk binasının önünde bomba yüklü bir araçla Taliban militanları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Taliban da saldırını sorumluluğunu üstlendi. Taliban'ın saldırıyı Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlenen hava saldırılarına misilleme olarak düzenlediği belirtiliyor.

Bölgede yaklaşık bir hafta kadar önce NATO birlikleri tarafından Taliban'a yönelik olarak düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla sivilin öldüğü iddia edilmişti.

Saldırı uluslararası toplumda tepkilere yol açmıştı. BM Afganistan Temsilcisi Tadamichi Yamamoto sivillerin ölümünün kabul edilemez olduğunu belirterek bunun ülkedeki barış ve istikrar çabalarına zarar verdiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 10:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35