Afganistan'da Sovyet katliamı unutulmadı

Afganistan’da Sovyetler döneminde komunist rejim tarafından 1978-1979 arasında öldürülen 5 bin kişi için 2 günlük yas ilan edildi

Afganistan'da Sovyet katliamı unutulmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan’da sovyet birliğin desteklediği komunist rejim tarafından 1978-1979 arasında öldürülen 5 bin kişi için Afgan hükümeti tarafından 2 günlük yas ilan edildi.

Öldürülen 5 bin kişinin listesi geçen hafta Haşt Subh isimli yerel gazetenin yaptığı araştırmalar sonucu yayınlandı. İlan edilen yas gününde Afganistan'ın değişik kentlerinde, onlarca camide taziye töreni düzenlendi, dualar okundu.Başkent Kabil'in Şerşahi Süri camisinde düzenlenen taziye töreninde yüzlerce vatandaş ve üst düzey yetkilileri katıldı. 

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Sebgatullah Mujadedi, “Ülkemizde yüzbinlerce kişi şehit edildi, son günlerde listesi çıkan 5bin kişi Afganistan’da şehit olanların küçük bir örneğidir” dedi. 

Komunist rejimin tarafından öldürülen Ahmedullah, kardeşinin gazeteci olarak çalıştığını ve yabancı medyayı takip ettiği için öldürüldüğünü dile getirdi. Ahmedullah, “Kardeşimin katilleri için idam cezası istiyorum, onları hiçbir zaman affetmeyeceğim, kimsenin de onları affetmesine müsade etmeyeceğim” dedi.

Afganistan’ın İktisad Bakanı Abdul Hadi Ergandival, katıldığı taziye töreninde, listesi yayınlanan 5 bin kişini sadece Müslüman oldukları için öldürüldüğünü dile getirerek, “onların aileleri bu liste yayınlanmadan önce onları bekliyordu ve bir gün evlerine döneceklerini umut ediyorlardı” dedi.

Sena Meclis Başkanı Fazel Hadi Muslimyar, kendisinin 4 kardeşinin Sovyet Birliği işgaline karşı cihat ederken şehit oldukarını belirterek, onlardan çok fazla bu günahsız insanların şehit edilmesi için üzüldüğünü açıkladı.

Afganistan’da durmak bilmeyen savaşlardan dolayı yaklaşık 2 milyon insan hayatını kaybettiği, yayınlanan liste ise bunların 5 bini kimin tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Ölen yüzbinlerce insanın katilleri ise henüz bilinmiyor. 

Taziye töreni için geniş güvenlik önlemleri alındı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39