banner39

Ahmed İsa Avad: Somali'nin Türkiye'den daha iyi bir dostu yok

Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahmed İsa Avad, "Somali halkı ve hükümeti Türkiye'ye sonsuza kadar minnettar olacak. Türkiye, Somali için çok şey yaptı. Somali halkının kalbi ve aklı Türk halkıyla" dedi.

Türkiye 28.11.2019, 11:54
Ahmed İsa Avad: Somali'nin Türkiye'den daha iyi bir dostu yok

Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahmed İsa Avad, Ankara'ya yaptığı ilk resmi ziyareti kapsamında, Türkiye-Somali ilişkileri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Somali'ye yönelik silah ambargosunu uzatma kararı ve Somali-Somaliland arasındaki ara buluculuk çabalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ikili görüşmelerin oldukça başarılı geçtiğini belirten Avad, mevkidaşıyla Türkiye ile Somali arasındaki güçlü ilişkileri nasıl daha da sağlamlaştıracakları konularını ele aldıklarını söyledi.

Bakan Avad, Türk halkı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Somali'ye altyapı, insan kaynağı, güvenlik ve eğitim bursları gibi birçok alanda verdikleri sürekli destek için Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo ve Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri'nin selamlarını getirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin, Somali halkının gönlünde çok özel bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Avad, "Türkiye, Somali için çok şey yaptı. Somali'nin Türkiye'den daha iyi bir dostu yok. Somali halkı bunu çok iyi biliyor ve Somali halkının kalbi ve aklı Türk halkıyla." diye konuştu.

Kaynak: Haber7

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?